Jak odstranit zápach z koberce?

Pokud dojde ke vzniku zápachu z koberce, existují způsoby, jak se takového zápachu zbavit. Chce to ovšem postupovat trpělivě a důsledně, v případě, že jeden postup nefunguje, zkusit jiný, případně je opakovat, dokud nedojde k odstranění zápachu.

Skvrny od moči na koberci
Skvrny od moči na koberci

Zápach má nejčastěji příčinu v rozkládajících se zbytcích potravin případně jiných látek, které se do koberce dostaly například rozlitím tekutiny. Pokud všechny tyto látky neodstraníme ihned, může po čase dojít k jejich rozkládání a vzniku zápachu.

Jako prevence vzniku zápachu je tedy dobré při takové nehodě důkladně odstranit veškeré nečistoty buď odsátím suchou bavlněnou utěrkou a následným propláchnutím čistou vodou, a důkladným vysušením, nebo pomocí extrakčního čištění buď svépomocí, pokud vlastníme vysavač na mokré vysávání, nebo za pomoci profesionální firmy.

Pokud odstraňujete pach po zvířecí moči, postupujte podle návodu v článku Jak odstranit zapáchající zvířecí moč z koberců?  V případě zvířecí moči je totiž lepší použít dezinfekční čistič (např. Xanto Whoops pěnový odstraňovač skvrn a pachu z domácích zvířat 500 ml nebo Menforsan Odstraňovač moči, pachu a skvrn 500 ml ) přímo určený pro neutralizaci zvířecích pachů a pachů moči.

Odstranění zápachu použitím jedlé sody

Jedlou sodu zakoupíme běžně v obchodě s potravinami.

 1. Posypeme zapáchající plochu koberce jedlou sodou. Sodu můžeme zapracovat smetáčkem či jemným kartáčkem do koberce tak, aby se dostala i hlouběji mezi vlákny až k podkladu.
 2. Pokud zapracujeme sodu do koberce, posypeme další vrstvou sody i povrch koberce. Nemusíme se bát použít opravdu dostatečné množství sody, aby do sebe mohla co absorbovat co nejvíce zápachu. Navíc u sody nehrozí poškození koberce.
 3. Necháme jedlou sodu působit alespoň přes noc, ale klidně i déle.
 4. Po uběhnutí 1-2 dní smeteme z povrchu koberce sodu koštětem nebo smetákem. Pokud máme kusový menší koberec, můžeme sodu z koberce vyklepat ve venkovním prostředí.
 5. Poté vysajeme zbytek sody vysavačem. Nastavíme vysavač na co nejvyšší výkon, případně použijeme koberec s rotačním kartáčem, abychom z koberce dostali pokud možno veškerou sodu zpět.
 6. Pokud zápach v koberci stále přetrvává, můžeme postup s jedlou sodou znovu opakovat.

POŘIĎTE SI NA ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ:

Odstranění zápachu použitím octa

Pokud nepomohl postup s jedlou sodou, můžete vyzkoušet odstranit zápach pomocí octa.

Pozor: raději nepoužívejte běžný ocet, které může obsahovat barviva, ale použijte bílý ocet.

 1. Zapáchající místo postříkejte octem za použití rozprašovače. Pokud nemáte po ruce rozprašovač, můžete použít i měkký hadřík namočený do octa, kterým potřete postižené místo.
 2. Pokud pochází zápach z rozlité tekutiny, je pravděpodobné, že zápach pochází i z podložky koberce, bude tedy nutné použít dostatečné množství octa tak, aby byl postřik proveden až do hloubky koberce k podkladu. Ovšem nemělo by dojít k přesycení koberce nadměrným množstvím octa.
 3. Nechte postřik z octa působit cca 15 minut.
 4. Čistým hadříkem co nejvíce odsajte ocet z koberce.
 5. Čištěnou oblast propláchněte důkladně čistou vodou, nebo alespoň proveďte postřik čistou vodou.
 6. Přebytečnou vodu odsajte suchou savou utěrkou.
 7. Pokud máte vysavač na mokré čištění koberců, můžete jej použít místo bodů 4 až 6.
 8. Nechte koberec důkladně proschnout, pokud je kusový, tak ideálně i ve venkovním prostředí na čistém vzduchu. Pokud je celoplošný, tak důkladně větrejte.
 9. Postup můžete opět v případě přetrvávajícího zápachu opakovat.

3 názory na “Jak odstranit zápach z koberce?”

  1. Dobrý den,
   zkuste nejprve působení přípravků na nějaké malé ploše, a teprve pokud si budete jistá, že nedošlo k nějakému poškození (např. u vlny může dojít k vyschnutí a ztvrdnutí vlákna), tak zkuste vyčistit větší plochu.
   Materiál uvedeného výrobku je polyakryl a navíc bílý, tak předpokládám, že by k poškození nebo odbarvení nemělo dojít. Ale možná bude trošku komplikace s tím, že výrobek má docela dlouhý chlup, takže může být problém s aplikací přípravku až k místu zápachu, případně může být problém s odsátím přípravku po čištění.
   Nebo můžete použít přípravek na odstranění zápachů Dezisan (odkaz je v článku), je bezchlorový, takže také nehrozí poškození.
   U takto malého výrobku bych doporučil i důkladné vyvětrání (klidně i několikadenní) na vzduchu.
   Samozřejmě záleží i na původu a rozsahu skvrny, a jak moc se dostala do podkladu.

 1. Kateřina

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, kocka mi vylila na koberec s delšími chlupy vázu s vodou, ve které byla už zhnila voda. Koberec i po hloubkovym čištění stále zapáchá. Mám zkusit sodu? Děkuju

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru