Pokud dojde ke vzniku zápachu z koberce, existují způsoby, jak se takového zápachu zbavit. Chce to ovšem postupovat trpělivě a důsledně, v případě, že jeden postup nefunguje, zkusit jiný, případně je opakovat, dokud nedojde k odstranění zápachu.
Zápach má nejčastěji příčinu v rozkládajících se zbytcích potravin případně jiných látek, které se do koberce dostaly například rozlitím tekutiny. Pokud všechny tyto látky neodstraníme ihned, může po čase dojít k jejich rozkládání a vzniku zápachu.
Jako prevence vzniku zápachu je tedy dobré při takové nehodě důkladně odstranit veškeré nečistoty buď odsátím suchou bavlněnou utěrkou a následným propláchnutím čistou vodou, a důkladným vysušením, nebo pomocí extrakčního čištění buď svépomocí, pokud vlastníme vysavač na mokré vysávání, nebo za pomoci profesionální firmy.
Pokud odstraňujete pach po zvířecí moči, postupujte podle návodu v článku Jak odstranit zapáchající zvířecí moč z koberců? V případě zvířecí moči je totiž lepší použít dezinfekční čistič (např. Xanto Whoops pěnový odstraňovač skvrn a pachu z domácích zvířat 500 ml nebo Menforsan Odstraňovač moči, pachu a skvrn 500 ml ) přímo určený pro neutralizaci zvířecích pachů a pachů moči.
Odstranění zápachu použitím jedlé sody
Jedlou sodu zakoupíme běžně v obchodě s potravinami.
- Posypeme zapáchající plochu koberce jedlou sodou. Sodu můžeme zapracovat smetáčkem či jemným kartáčkem do koberce tak, aby se dostala i hlouběji mezi vlákny až k podkladu.
- Pokud zapracujeme sodu do koberce, posypeme další vrstvou sody i povrch koberce. Nemusíme se bát použít opravdu dostatečné množství sody, aby do sebe mohla co absorbovat co nejvíce zápachu. Navíc u sody nehrozí poškození koberce.
- Necháme jedlou sodu působit alespoň přes noc, ale klidně i déle.
- Po uběhnutí 1-2 dní smeteme z povrchu koberce sodu koštětem nebo smetákem. Pokud máme kusový menší koberec, můžeme sodu z koberce vyklepat ve venkovním prostředí.
- Poté vysajeme zbytek sody vysavačem. Nastavíme vysavač na co nejvyšší výkon, případně použijeme koberec s rotačním kartáčem, abychom z koberce dostali pokud možno veškerou sodu zpět.
- Pokud zápach v koberci stále přetrvává, můžeme postup s jedlou sodou znovu opakovat.
- Na ruční čištění použijte Vanish Gold šampon na koberce 500 ml.
- Na přírodní koberce doporučuji Dr. Schutz suchá pěna 400 ml.
- Do tepovače (extraktoru) použijte Kärcher RM 760 Press & Ex čistící přípravek 16 tablet.
Odstranění zápachu použitím octa
Pokud nepomohl postup s jedlou sodou, můžete vyzkoušet odstranit zápach pomocí octa.
Pozor: raději nepoužívejte běžný ocet, které může obsahovat barviva, ale použijte bílý ocet.
- Zapáchající místo postříkejte octem za použití rozprašovače. Pokud nemáte po ruce rozprašovač, můžete použít i měkký hadřík namočený do octa, kterým potřete postižené místo.
- Pokud pochází zápach z rozlité tekutiny, je pravděpodobné, že zápach pochází i z podložky koberce, bude tedy nutné použít dostatečné množství octa tak, aby byl postřik proveden až do hloubky koberce k podkladu. Ovšem nemělo by dojít k přesycení koberce nadměrným množstvím octa.
- Nechte postřik z octa působit cca 15 minut.
- Čistým hadříkem co nejvíce odsajte ocet z koberce.
- Čištěnou oblast propláchněte důkladně čistou vodou, nebo alespoň proveďte postřik čistou vodou.
- Přebytečnou vodu odsajte suchou savou utěrkou.
- Pokud máte vysavač na mokré čištění koberců, můžete jej použít místo bodů 4 až 6.
- Nechte koberec důkladně proschnout, pokud je kusový, tak ideálně i ve venkovním prostředí na čistém vzduchu. Pokud je celoplošný, tak důkladně větrejte.
- Postup můžete opět v případě přetrvávajícího zápachu opakovat.
Dobrý den,
mohu použít vaši metodu sody nebo octa i na umělou kůži http://www.qrshop.cz/imitace-kozesiny-sheepskin-heavy/ ? Nebyla nejlevnější tak si jí nechci zničit ale zas se mi nechce utrácet stovky za čistírnu.
Dobrý den,
zkuste nejprve působení přípravků na nějaké malé ploše, a teprve pokud si budete jistá, že nedošlo k nějakému poškození (např. u vlny může dojít k vyschnutí a ztvrdnutí vlákna), tak zkuste vyčistit větší plochu.
Materiál uvedeného výrobku je polyakryl a navíc bílý, tak předpokládám, že by k poškození nebo odbarvení nemělo dojít. Ale možná bude trošku komplikace s tím, že výrobek má docela dlouhý chlup, takže může být problém s aplikací přípravku až k místu zápachu, případně může být problém s odsátím přípravku po čištění.
Nebo můžete použít přípravek na odstranění zápachů Dezisan (odkaz je v článku), je bezchlorový, takže také nehrozí poškození.
U takto malého výrobku bych doporučil i důkladné vyvětrání (klidně i několikadenní) na vzduchu.
Samozřejmě záleží i na původu a rozsahu skvrny, a jak moc se dostala do podkladu.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, kocka mi vylila na koberec s delšími chlupy vázu s vodou, ve které byla už zhnila voda. Koberec i po hloubkovym čištění stále zapáchá. Mám zkusit sodu? Děkuju