Jak vyčistit vlněný koberec?

Přírodní vlněné koberce jsou oblíbené pro svoji dlouhou životnost a hezký vzhled. Stejně jako koberce z jiných materiálů, i vlněné koberce vyžadují pravidelnou údržbu, navíc s několika odlišnými prvky oproti čištění koberců ze syntetických vláken. Vlna je přírodní materiál a díky jejím vlastnostem mají vlněné koberce vysokou životnost, jsou odolné a nehořlavé. Struktura vlněných vláken udržuje nečistoty a prach na povrchu vlákna a tím tak napomáhá snadnějšímu odstranění nečistot při pravidelné údržbě.

Čištění vlněného koberce
Čištění vlněného koberce – dole před čištění, nahoře po vyčištění

Na co si dát pozor při čištění vlněného koberce?

Při čištění koberců je vždy nutné znát materiál vlákna koberce, protože každý druh vlákna vyžaduje specifický způsob čištění.

U vlněného koberce si musíme dát pozor na následující problémy:

  1. Většina čistících prostředků, určených pro syntetické koberce, není vhodná pro čištění a údržbu vlněných koberců. Pokud obsahují navíc bělící přísady a optické zjasňovače, může dojít jejich použitím k poškození vlněného koberce.
  2. Vlna je schopná absorbovat velké množství vody oproti syntetickým materiálům. Vysychání vlněných koberců trvá delší dobu, může dojít ke smršťování koberců. Proto je důležité při čištění vlněné koberce nepromáčet, ale naopak co nejvíce vody z koberce dostat pryč.
  3. Vlněné koberce jsou náchylné ke změnám zabarvení, proto by se neměly  vystavovat přímému slunečnímu záření, a to ani při sušení po mokrém čištění.
  4. Koberce z vlny jsou náchylné vůči vysokým teplotám, proto při použití horké vody může dojít k jejich smršťování nebo k poškození vlákna koberce.

To je několik bodů, které bychom měli znát před čištěním vlněných koberců.

Čištění vlněných koberců

Pravidelné vysávání vlněného koberce

Vlněné koberce by měly být pravidelně vysávány alespoň 1-2 x týdně. Ideální je však suché vysávání častěji, pokud koberec používáme často, tak klidně i každý den.

Používat by se měl vysavač s vysokým výkonem a vysávání by se mělo provádět ve více směrech.

Suchým vysáváním odstraníme pevné nečistoty a prach, což zabrání dalšímu možnému znečištění koberce, prodloužíme tak intervaly mezi důkladným mokrým čištěním.

Suché vysávání můžeme provádět i vysavačem s rotačním kartáčem, ale musíme si dávat pozor, aby nedošlo k poškození koberce, je proto vhodnější nastavit kartáč výše, aby se koberce dotýkal pouze mírně. Vysavač s rotačním kartáčem napomáhá důkladnějšímu odstranění nečistot i z hloubky koberce.

Při suchém vysávání musíme dávat pozor zejména při vysávání okrajů koberce, abychom neporušili vazbu koberce při okrajích.

Jak důkladně vyčistit vlněný koberec?

Důkladnější hloubkové čištění vlněných koberců je možné provést suchou metodou i mokrou cestou (extrakčním čištěním).

Suché čištění koberců z vlny můžete provést dvěma způsoby:

  1. Metodou čištění suchou pěnou (doporučuji přípravek Dr. Schutz suchá pěna 400 ml).
  2. Čištěním absorbční směsí (doporučuji směs Dr. Schutz CC-Carpetlife čistící prášek na koberce 1 kg)

Doporučuji používat prostředky určené přímo pro čištění vlněných koberců, většina prodejců těchto koberců by vám měla poradit i s údržbou a doporučit vhodný postup čištění.

Postup čištění vlněného koberce suchou pěnou

  1. Vysajte důkladně koberce vysavačem.
  2. Nádobu s přípravkem Dr. Schutz suchá pěna 400 ml důkladně protřepejte a obraťte dnem vzhůru.
  3. Nastříkejte pěnu ze vzdálenosti asi 60 cm rovnoměrně na vlněný koberec.
  4. Pěnu zapracujte do koberce kartáčem se štětinami z přírodních vláken. Nebo můžete pěnu jemně vmasírovat do koberce pomocí molitanové houby.
  5. Pěnu nechte zaschnout asi 2 až 4 hodiny.
  6. Až pěna zcela zaschne, vysajte celý koberec vysavačem.

Postup čištění vlněného koberce absorbční směsí

Tato metoda čištění koberců je náročnější na technické vybavení a je lepší ji svěřit firmám, které se věnují čištění koberců metodou s nízkou vlhkostí a mají patřičné technické vybavení.

Pokud nemáte k dispozici kartáčový stroj se dvěma protiběžnými kartáči, můžete použít vysavače Lindhaus, které mají funkci suchého čištění koberců (Dry Cleaning System – zkratka DCS). Vysavač Lindhaus samozřejmě můžete využívat i na běžné vysávání, jsou vybaveny rotačním kartáčem a mohu je doporučit, protože je používám i ke své profesionální činnosti.

  1. Koberec důkladně vysajte.
  2. Posypejte rovnoměrně koberec směsí Dr. Schutz CC-Carpetlife čistící prášek na koberce 1 kg. Spotřeba je asi 1 kg směsi na 15 m2.
  3. Směs do koberce zapracujte pomocí kartáčového stroje s 2 protiběžnými kartáči nebo vysavače Lindhaus. Tvrdost kartáčů zvolte podle typu koberce.
  4. Zapracování směsi do koberce proveďte ve dvou navzájem kolmých směrech.
  5. Po zaschnutí směsi (cca 1 hodina) ji pomocí kartáčového stroje s nasazenými sběrači posbírejte. Pokud nemáte kartáčový stroj, použijte opět vysavač Lindhaus.
  6. Nakonec ještě celý koberec důkladně vysajte od zbytků směsi.

Postup čištění vlněných koberců mokrou cestou

Důkladné mokré čištění vlněných koberců by mělo být prováděno alespoň 1 x za dva roky. Doporučuji přenechat takové čištění profesionálním firmám, které mají odpovídající technické vybavení i vhodné čistící prostředky a odstraňovače starých skvrn. Jen tak se dosáhne maximálního odsátí čistícího roztoku a zamezí se tak vysokému promáčení koberce a následnému možnému vzniku plísní v koberci.

Pokud se rozhodnete pro mokré čištění sami, použijte čistící prostředky takové, které jsou přímo určeny pro vlněné koberce.

Jak už jsme zmínily výše, ne každý přípravek, který používáme při čištění koberců ze syntetických vláken, je možné použit i pro čištění vlněných koberců.

Příliš kyselé přípravky mohou způsobit poškození vláken nebo poškození zabarvení koberce, alkalické prostředky mohou způsobit zhnědnutí vláken koberce.

Vhodné čistící prostředky by měly být pH neutrální.

Čistící prostředky by neměly obsahovat ani žádná bělidla, barviva nebo optické zjasňovače. Některé čistící prostředky, vhodné pro čištění vlněných koberců můžete najít například na stránkách http://www.woolsafe.org/uk/products/.

  1. Nejprve důkladně vysajte celý koberec vysavačem.
  2. Pokud jsou na koberci více znečištěná místa, naneste na ně předčistič, který je určený na vlnu.
  3. Skvrny vyčistěte pomocí speciálního odstraňovače skvrn na vlnu.
  4. Poté koberec vyčistěte pomocí extraktoru. Použijte čistící přípravek určený pro čištění vlněných koberců.
  5. Po prvním extrakčním čištění ještě proveďte neutralizaci. Neutralizace probíhá stejně jako extrakční čištění, jen se použije neutralizační roztok.
  6. Koberec nechte důkladně proschnout.

Jak na impregnace vlněného koberce?

Dále je vhodné po čištění provést impregnaci vlněného koberce, opět prostředkem přímo určeným pro tento typ koberců.

Tato ochrana vytvoří na vláknech koberce neviditelný film, který pomáhá odpuzovat vodu a další tekutiny, zpomaluje znečištění, snižuje riziko vzniku skvrn, nebo umožní snadnější odstranění vzniklých skvrn.

Tekutiny na koberci opatřeném impregnací vyperlí a mohou být snadno odsáty utěrkou.

Postup impregnace koberců ze vlny

  1. Na impregnaci vlněných koberců použijte přípravek Dr.Schutz Fleckschutz impregnace proti skvrnám 400 ml. Toto balení vystačí na impregnaci zhruba 10 m2 koberce.
  2. Nejprve koberec vyčistěte některým z výše uvedených postupu. Koberec musí být před nanesením impregnace zcela suchý.
  3. Důkladně impregnační přípravek protřepejte a ze vzdálenosti cca 25 cm naneste na povrch koberce.
  4. Povrch s nanesenou impregnací musí být při dotyku dlaně lehce vlhký.
  5. Více zatěžovaná místa koberce můžete nastříkat impregnací ještě jednou.
  6. Nechte impregnaci před použitím koberce zcela zaschnout, ideálně do druhého dne.
  7. Důležité je vědět, že impregnace se odstraní čištěním, při odstraňování skvrn nebo i po několika letech používání. Proto je třeba ji pravidelně obnovovat.

Čištění skvrn z koberců z vlny

V případě vzniku skvrny musíme jednat co nejrychleji a skvrnu neprodleně odstranit.

Skvrnu odsajeme co nejvíce čistou utěrkou.

Poté zbytek skvrny odstraníme přiložením a zatížením čisté bavlněné utěrky, kterou namočíme ve vlažné vodě.

Po odstranění skvrny místo vysušíme přiložením čisté suché utěrky.

Mnoho skvrn po odsátí a vysušení zmizí sama, pokud ne, tak po zaschnutí použijeme speciální čistící prostředek na vlněné koberce.

POŘIĎTE SI NA ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ:

Postup čištění skvrn z vlněného koberce

  1. Na čištění skvrn z přírodních vláken si pořiďte speciální čistič skvrn Dr. Schutz Alibaba odstraňovač skvrn 200 ml. Nepoužívejte běžné domácí čističe a odstraňovače skvrn, mohlo by dojít k odbarvení a poškození vláken koberce.
  2. Rozlité tekutiny odsajte savou utěrkou, pevné nečistoty odsajte vysavačem, nečistoty tužší konzistence (kečup apod.) seškrábněte například lžičkou.
  3. Skvrnu nedřete silou, nepoužívejte kartáče.
  4. Na savý hadřík/utěrku z mikrovlákna nastříkejte čistič skvrn.
  5. Tupováním od vnějších okrajů směrem dovnitř skvrny nečistoty rozpusťte a hned poté suchou částí utěrky nečistoty odsávejte.
  6. Postup rozpouštění a odsávání skvrny tupováním opakujte tak dlouho, dokud skvrna nezmizí nebo se přestane do hadříku otiskovat.
  7. Místo přečistěte čistou vodou a důkladně vysušte suchým hadříkem. Můžete na vlhké místo položit suchou utěrku a zatížit a utěrku pravidelně měnit za suchou, dokud se vlhkost dostatečně neodsaje.

6 názorů na “Jak vyčistit vlněný koberec?”

  1. Pingback: Z jakých materiálů je vyrobeno vlákno koberce? | MOKRÉ ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ

  2. Pingback: Rozdělení koberců podle techniky výroby | MOKRÉ ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ

  3. Pingback: Jak rozpoznat koberce dle materiálu vlákna? | MOKRÉ ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ

  4. Super článek 🙂 O vlněných kobercích se toho moc na internetu nepíše. A nemůže se na ně stejně jak na ty z umělých vláken, aby si je člověk nezničil. Třeba klasický vyčistíte i jednou sodou, ale toho bych se u vlny opravdu bála.

    1. Já jsem vždycky koberec vyčistila univerzálním čističem. A nikdy jsem žádný nezničila. Ale je možné že jsem měla vždycky štěstí. Ale za firmu bych dala peníze asi jen v krajním případě.

  5. Pingback: Jak udržovat a čistit pravé ručně vázané perské koberce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru