Jak vyčistit vlněný koberec?

Doporučuji tyto čistící prostředky a odstraňovače skvrn na koberce a čalounění

Prostředky na strojní čištění koberců:

Odstraňovače skvrn:

Přírodní vlněné koberce jsou oblíbené pro svoji dlouhou životnost a hezký vzhled.

Stejně jako koberce z jiných materiálů, i vlněné koberce vyžadují pravidelnou údržbu, navíc s několika odlišnými prvky oproti čištění koberců ze syntetických vláken.

Vlna je přírodní materiál a díky jejím vlastnostem mají vlněné koberce vysokou životnost, jsou odolné a nehořlavé. Struktura vlněných vláken udržuje nečistoty a prach na povrchu vlákna a tím tak napomáhá snadnějšímu odstranění nečistot při pravidelné údržbě.

Na co si dát pozor při čištění vlněného koberce?

Při čištění koberců je vždy nutné znát materiál vlákna koberce, protože každý druh vlákna vyžaduje specifický způsob čištění.

U vlněného koberce si musíme dát pozor na následující problémy:

  1. Většina čistících prostředků, určených pro syntetické koberce, není vhodná pro čištění a údržbu vlněných koberců. Pokud obsahují navíc bělící přísady a optické zjasňovače, může dojít jejich použitím k poškození vlněného koberce.
  2. Vlna je schopná absorbovat velké množství vody oproti syntetickým materiálům. Vysychání vlněných koberců trvá delší dobu, může dojít ke smršťování koberců. Proto je důležité při čištění vlněné koberce nepromáčet, ale naopak co nejvíce vody z koberce dostat pryč.
  3. Vlněné koberce jsou náchylné ke změnám zabarvení, proto by se neměly  vystavovat přímému slunečnímu záření, a to ani při sušení po mokrém čištění.
  4. Koberce z vlny jsou náchylné vůči vysokým teplotám, proto při použití horké vody může dojít k jejich smršťování nebo k poškození vlákna koberce.
Tohle by vás mohlo zajímat:  Jaký materiál vlákna koberce vybrat? | Jak vybrat správný koberec?

To je několik bodů, které bychom měli znát před čištěním vlněných koberců.

Čištění vlněných koberců

Vlněné koberce by měly být pravidelně vysávány alespoň 1-2 x týdně. Ideální je však suché vysávání častěji, pokud koberec používáme často, tak klidně i každý den. Suchým vysáváním odstraníme pevné nečistoty a prach, což zabrání dalšímu možnému znečištění koberce, prodloužíme tak intervaly mezi důkladným mokrým čištěním.

Také je důležité odstranit skvrny na koberci co nejdříve po jejich vzniku.

Doporučuji tyto extraktory na čištění koberců a čalounění
NÁVOD: Jak správně vyčistit koberec? »

Suché vysávání můžeme provádět i vysavačem s rotačním kartáčem, ale musíme si dávat pozor, aby nedošlo k poškození koberce, je proto vhodnější nastavit kartáč výše, aby se koberce dotýkal pouze mírně. Vysavač s rotačním kartáčem napomáhá důkladnějšímu odstranění nečistot i z hloubky koberce.

Důležité je při použití čistících prostředků použít takové, které jsou přímo určeny pro vlněné koberce. Jak už jsme zmínily výše, ne každý přípravek, který používáme při čištění koberců ze syntetických vláken, je možné použit i pro čištění vlněných koberců. Příliš kyselé přípravky mohou způsobit poškození vláken nebo poškození zabarvení koberce, alkalické prostředky mohou způsobit zhnědnutí vláken koberce. Vhodné čistící prostředky by měly být pH neutrální. Čistící prostředky by neměly obsahovat ani žádná bělidla, barviva nebo optické zjasňovače. Některé čistící prostředky, vhodné pro čištění vlněných koberců můžete najít například na stránkách http://www.woolsafe.org/uk/products/.

Čištění vlněného koberce
Čištění vlněného koberce (vlevo před čištěním, vpravo po vyčištění)

V případě vzniku skvrny musíme jednat co nejrychleji a skvrnu neprodleně odstranit. Skvrnu odsajeme co nejvíce čistou utěrkou. Poté zbytek skvrny odstraníme přiložením a zatížením čisté bavlněné utěrky, kterou namočíme ve vlažné vodě, nebo použijeme roztok složený ze tří dílů vody a jednoho dílu bílého octa (nepoužívejte běžný ocet, který může obsahovat barviva). Po odstranění skvrny místo vysušíme přiložením čisté suché utěrky.

Tohle by vás mohlo zajímat:  Sisalové koberce

Důkladné čištění vlněných koberců by mělo být prováděno alespoň 1 x za dva roky. Doporučujeme provádět čištění profesionálními firmami, které mají odpovídající technické vybavení i vhodné čistící prostředky a odstraňovače starých skvrn. Jen tak dosáhneme maximálního odsátí  čistícího roztoku a zamezíme tak vysokému promáčení koberce a následnému možnému vzniku plísní v koberci.

Doporučuji tyto čistící prostředky a odstraňovače skvrn na koberce a čalounění

Prostředky na strojní čištění koberců:

Odstraňovače skvrn:

Líbil se vám článek? Podpořte nás prosím a staňte se fanoušky naší stránky o čištění skvrn a nečistot! Dáte tak o nás vědět i svým přátelům.
Jak vyčistit vlněný koberec?
Ohodnoťte článek!


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho nebo sdílejte s přáteli na sociálních sítích. Děkuji!

4 komentáře: „Jak vyčistit vlněný koberec?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *