Koberce z juty

Doporučuji tyto čistící prostředky a odstraňovače skvrn na koberce a čalounění

Jutové koberce patří do kategorie koberců z přírodních vláken.

Co je to juta?

Rostlinná vlákna z juty jsou dlouhá, měkká, lesklá a mohou být splétána do hrubých, silných nití. Nejlepší juta pochází z Bengálska,  největšími výrobci juty jsou Indie a Bangladéš.

Stonky rostliny jsou sklizeny, svázaný a namočeny asi 20 dnů ve vodě, aby došlo k rozvolnění vláken a jejich oddělení. Vlákna jsou pak odstraněny od stonků, promyjí se, usuší a zabalí. Juta je velmi měkká podobně jako bavlna.

Vlastnosti jutového vlákna

Jutové vlákno je druhé nejpoužívanější přírodní vlákno po bavlně.

Nejčastěji se juta používá na výrobu obalových materiálů, pytlů, koberců, čalounění židlí, závěsů, podklady podlahových krytin.

Mezi základní vlastnosti jutového vlákna patří:

 • vysoká pevnost v tahu,
 • nízká roztažnost,
 • vysoká prodyšnost výrobků z juty,
 • antistatické vlastnosti,
 • UV ochrana,
 • tepelně-izolační vlastnosti,
 • zvukoizolační vlastnosti,
 • snadná barvitelnost,
 • odolnost proti mikroorganismů.

Použití koberců z juty

Koberce z juty by se měly používat pouze ve vnitřním prostředí. Vlákno z koberce by se nemělo promáčet, z toho důvodu by se neměly koberce vystavovat venkovním povětrnostním podmínkám, nebo umisťovat v prostorech s vysokou vlhkostí (koupelny).

Díky vlastnosti jutového vlákny přijímat vzdušnou vlhkost, pomáhají jutové koberce vyrovnávat a regulovat vlhkostní poměry v místnosti.

Péče a údržba jutových koberců

Přírodní koberce jsou obecně relativně nenáročné na údržbu, protože nečistoty se nachází nejvíce mezi vlákny koberce, tedy ne přímo ve vláknech koberce.

Nikdy nepoužívejte mokré čištění koberců, nebo mokré šamponování koberců!

Běžná pravidelná údržba by měla zahrnovat suché vysávání nečistot. Vysávání provádět dostatečně silným vysavačem a každé místo na koberci opakovaně vysávat přejížděním ve více různých směrech. Suché vysávání by se mělo provádět alespoň 1x týdně, a to i v případě, že nečistoty nejsou viditelné, protože se mohou nacházet v hloubce koberce a v případě rozlití kapalin mohou způsobit vznik těžce odstranitelných skvrn.

Důkladné čištění se vzhledem k nasákavosti přírodních jutových vláken nikdy nesmí provádět mokrou metodou čištění koberců, parním čištěním, šamponováním apod.

Důkladnější hloubkové čištění jutových koberců se provádí výhradně suchou metodou. Čištění může probíhat buď metodou čištění suchou pěnou, nebo čištěním absorbčním práškem. Doporučujeme používat používat prostředky určené přímo pro čištění přírodních jutových koberců, většina prodejců těchto koberců by vám měla poradit i s údržbou a doporučit vhodný postup čištění.

Dále je vhodné po čištění provést impregnaci jutového koberce, opět prostředkem přímo určeným pro tento typ koberců. Tato ochrana vytvoří na vláknech koberce neviditelný film, který pomáhá odpuzovat vodu, zpomaluje znečištění, snižuje riziko vzniku skvrn, nebo umožní snadnější odstranění vzniklých skvrn.

Pokud dojde například k rozlití tekutiny, je nutné ji co nejdříve odstranit z koberce, aby nedošlo k jejímu zaschnutí. Při čištění skvrn se nedoporučuje používat běžné chemické čistící prostředky, protože mohou způsobit vyblednutí a odbarvení vláken koberce. Tekutiny je vhodné co nejdříve odsát přiložením a zatížením bílé nasákavé hadry, pevné nečistoty opatrně odstranit lžící nebo tupým nožem. Také se musíme vyvarovat tření znečištění plochy hadříkem nebo kartáčkem, protože nečistota by se tím dostala přímo do vlákna koberce, a také rozšířila do větší plochy koberce. Často skvrny po důkladném odsátí a proschnutí zmizí, pokud ne, je třeba na odstranění zbylé skvrn použít speciální čistič, který je určený přímo pro přírodní materiály. Dá se také použít voda s jádrovým mýdlem. Po vyčištění je třeba opět koberec nechat důkladně proschnout.

Doporučuji tyto čistící prostředky a odstraňovače skvrn na koberce a čalounění

Mohlo by se vám líbit...

komentáře 3

 1. 23 března, 2016

  […] nebo képrové vazbě a označují se podle druhu vláken, ze kterých jsou vyrobeny, například jutové, sisálové, kokosové. Nejčastější použití je jako […]

 2. 23 března, 2016

  […] Juta […]

 3. 30 dubna, 2019

  […] materiály pro výrobu koberců jsou například juta, sisal, viskóza/umělé […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *