Jak odstranit zapáchající zvířecí moč z koberců?

Pokud ve svém bytě či domě chováte nějaké domácí zvíře, setkali jste se s tím, že váš domácí mazlíček někdy vykonal potřebu na koberec. Není potřeba zmiňovat, že například moč kočky domácí v koberci je nepříjemná nejen vzhledově pokud způsobí vznik skvrny na povrchu, ale zejména svým zápachem. Existují však způsoby, jak se takového zápachu z koberce zbavit.

Skvrny na koberci
Skvrny na koberci

Jak odstranit čerstvé skvrny od moči?

V případě, že zjistíme výskyt čerstvé skvrny včas, postupujeme následujícím způsobem:

 1. Nejprve musíme zabránit vsáknutí co největšího množství moči do vlákna koberce a podkladu koberce. Na ještě čerstvou a mokrou skvrnu položíme suché bavlněné nebo bílé papírové utěrky (bez potisku). Tyto vrstvy je nutné ke koberci co nejvíce přitisknout, buď tím, že si na utěrky stoupneme vlastní vahou, nebo je zatížíme nějakým těžším předmětem. Necháme utěrky působit minimálně 10 minut, poté tento postup opakujeme s novými utěrkami až do doby, dokud nepozorujeme žádné nasátí moči do utěrek. Pokud je to možné, umístíme utěrky také pod koberec, čímž zabráníme jednak proniknutí moči do vrstvy pod kobercem a také zabráníme šíření moči v podkladové vrstvě samotného koberce. Pokud tento postup aplikujeme až po delší chvíli od vzniku skvrny, je pravděpodobné, že se skvrna rozšířila v podkladu koberce do vetší plochy, než je viditelná skvrna na povrchu koberce. Proto je vhodné, pokud utěrky pokládáme i na ploše okolo viditelné skvrny.
 2. Postižené místo propláchneme čistou studenou vodou a následně hned odsajeme ideálně vysavačem s mokrým vysáváním vodu z koberce. Vodu lijeme směrem od okraje skvrny ke středu tak, abychom zabránili šíření skvrny do větší plochy. Vodu necháme působit asi minutu a poté důkladně odsajeme.
 3. Poté na postižené místo aplikujeme odstraňovač zápachu (např. Xanto Whoops pěnový odstraňovač skvrn a pachu z domácích zvířat 500 ml nebo Menforsan Odstraňovač moči, pachu a skvrn 500 ml). Většinou se nechává na místě působit po dobu několika hodin, ale doporučuji nejprve přečíst návod k použití konkrétního přípravku. Pokud čistíme koberec z přírodních materiálů, přesvědčíme se, že přípravek lze na tyto materiály použít.
 4. Na enzymatický postřik položíme znovu obklad z ručníků a zatížíme a necháme působit přes noc.
 5. Ráno, po oddělání obkladu, by měl zápach i skvrna z koberce zmizet.
 6. Pokud i přesto bude ještě skvrna viditelná, je možné místo co nejdříve vyčistit pomocí extrakční metody horkou čistou vodou. V případě koberců z přírodních materiálů je použití extrakčního čištění někdy i zakázané.

POŘIĎTE SI NA ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ:

Jak postupovat při odstranění starých skvrn od moči?

Pokud chceme odstranit starší skvrnu od moči, postupujeme následovně:

 1. Skvrnu navlhčíme čistou studenou vodou. Postupujeme opět od okraje skvrny ke středu. Na vlhký povrch aplikujeme enzymatický čistič skvrn od moči Menforsan Odstraňovač moči, pachu a skvrn 500 ml. Dobu působení zvolíme dle návodu konkrétního přípravku. Opět u koberců z  přírodních materiálů zkontrolujeme, zda je možné použít přípravek i na přírodní materiály. Na enzymatický postřik položíme obklad z utěrek navlhčených studenou čistou vodou. Obklad zatížíme a necháme působit přes noc.
 2. Druhý den pokud je zápach i skvrna stále přítomen, tak provedeme extrakční čištění postiženého místa horkou čistou vodou. Pokud čištění čistou vodou nepomáhá k odstranění zápachu, použijeme doporučovaný čistící prostředek pro odstranění zápachu. U koberců z přírodních materiálů opět musíme zjistit, zda je možné vůbec extrakční metodu použít.
 3. V některých případech, pokud cítíme pouze zápach od moči, ale skvrna není na povrchu viditelná, tak k nalezení takové skvrny slouží UV světlo, kdy nejlépe v noci za tmy pomocí tohoto světla najdeme skvrny v koberci.

Tipy k čištění:

 • při čištění buďte trpěliví, je lepší udělat jednotlivé kroky a procesy vícekrát a mezi nimi nechat koberec vyschnout, než dělat vše najednou,
 • klasické chemické prostředky v domácnosti nejsou na tento druh čištění vhodné, používejte pouze enzymatické přípravky určené přímo na odstranění skvrn a zápachu z moči,
 • před použitím přípravku otestujte stálobarevnost koberce na skrytém místě.

3 názory na “Jak odstranit zapáchající zvířecí moč z koberců?”

 1. Pingback: Jak odstranit zápach z koberce nebo sedačky?

 2. Speciálně na psí nebo kočičí moč a výměšky se nám osvědčil enzymatický čisti Neutralizor. Krásně zlikvidoval zápach a kocour tam přestal chodit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru