Sisalové koberce

Doporučuji tyto čistící prostředky a odstraňovače skvrn na koberce a čalounění

Sisalové koberce se řadí do kategorie koberců vyrobených z přírodních vláken.

Co je to sisal a odkud pochází?

Sisal je velmi dlouhé a robustní textilní vlákno, které se získává z listů rostliny zvané agáve sisalová. Rostlina má nejlepší podmínky pro růst v tropickém a subtropickém pásmu. Přestože rostlina pochází z Ameriky, více než polovina produkce sisalu nyní pochází východní Afriky. Africké vlákno je delší, jemnější a bělejší, je možné jej lépe barvit jasnějšími barvami. Africké sisalové vlákno je svojí kvalitou považováno za nejlepší na světě. Prémiová vlákna pochází např. z Keni a Tanzanie. Další dodavatelem vláken jsou země jako Brazílie, Mexiko, ale i Čína.

Vlákna se dále zpracovávají, barví a tkají např.  v Belgii (prémiové koberce z afrického sisalu) nebo v Číně (levnější koberce, kratší vlákna, vytváří “chlupatý” vzhled).

Vlastnosti sisalového vlákna

Sisalové vlákno může být různých hrubostí, ty nejhrubší se používají například na výrobu lan, naopak ty nejjemnější na výrobu koberců.

Mezi základní vlastnosti sisalového vlákna patří:

 • vlákna jsou silně hygroskopická,
 • má vysokou pevnost v oděru,
 • tvrdý omak,
 • zvláštní lesk,
 • lze je snadno barvit.

Použití sisalových koberců

Vzhledem k tomu, že přírodní vlákna sisalu jsou silně hygroskopické (přijímají vlhkost), je nutné umisťovat sisalové koberce v interiéru a pouze v suchém prostředí. To znamená, že např. pro koupelny, WC,  kuchyně, sklepy, venkovní terasy apod. není použití těchto koberců vhodné. Pokud by byly koberce vystavené vlhkosti, mohlo by docházet ke změnám vlákna, jeho zvýšenému opotřebení, a také k možnosti růstu plísní.

Naopak vhodné umístění těchto koberců je ve všech ostatních prostorách, jako jsou obývací pokoje, vstupní haly, ložnice, pracovny, domácí kanceláře, obchodní kanceláře, místnosti pro fitness,  kryté terasy apod.

Struktura přírodních vláken také působí při naší chůzi jako masážní podložka na chodidla.

Při umístění je třeba dát pozor i na možné změny zbarvení koberce při jeho vystavení intenzivnímu slunečnímu svitu. Pravidelné několikahodinové vystavení koberce slunečnímu svitu může způsobit ztmavnutí nebarvených vláken a naopak zesvětlení barvených vláken. Proto je dobré koberec v takových prostorách buď chránit přes přímým slunečním svitem, nebo jej v pravidelných intervalech otáčet tak, aby byla změna barvy rovnoměrná po celé ploše koberce.

Většina sisalových koberců má podklad z vrstvy latexu, která brání sklouznutí koberce. Nicméně pokud byste chtěli použít další ochrannou vrstvu mezi koberec a podlahu nebo zvýšit odpružení, je možné pod koberec umístit další podložku.

Péče a údržba sisalových koberců

Údržba koberců z přírodních sisalových vláken má svá specifika oproti např. údržbě syntetických koberců.

Nikdy nepoužívejte mokré čištění koberců, nebo mokré šamponování koberců!

Předně před prvním položením koberce je vhodné provést následující kroky:

 1. Koberec dostaneme většinou srolovaný s lícovou stranou uvnitř, proto koberec rozrolujeme a srolujeme ho lícovou stranou směrem ven.
 2. Takto srolovaný jej ponecháme 24h v místnosti, kde jej budeme pokládat, aby se aklimatizoval na danou teplotu a vlhkost.

Suché vysávání by se mělo provádět stejně pravidelně, jako u ostatních materiálů koberců, tj. min. 1x týdně, pokud se jedná o více frekventované prostory, nebo prostory s dětmi a domácími zvířaty, tak i 2-3x týdně. Používat by se měl vysavač s vysokým výkonem a vysávání by se mělo provádět ve více směrech. Pravidelné vysávání a odstraňování nečistot z koberce je také důležité jako prevence vzniku těžce odstranitelných skvrn, protože rozlitá kapalina působí jako magnet na prachové částice v koberci a způsobí tak daleko větší ztmavnutí skvrny, a co především, její obtížnější následní odstranění. Při suchém vysávání musíme dávat pozor zejména při vysávání okrajů koberce, abychom neporušili vazbu koberce při okrajích.

Důkladnější hloubkové čištění sisalových koberců se provádí výhradně suchou metodou. Čištění může probíhat buď metodou čištění suchou pěnou, nebo čištěním absorbčním práškem. Doporučujeme používat prostředky určené přímo pro čištění sisalových koberců, většina prodejců těchto koberců by vám měla poradit i s údržbou a doporučit vhodný postup čištění.

Dále je vhodné po čištění provést impregnaci sisalového koberce, opět prostředkem přímo určeným pro tento typ koberců. Tato ochrana vytvoří na vláknech koberce neviditelný film, který pomáhá odpuzovat vodu, zpomaluje znečištění, snižuje riziko vzniku skvrn, nebo umožní snadnější odstranění vzniklých skvrn.

Pokud dojde k rozlití kapaliny (i vody), je nutné jednat co nejrychleji, aby kapalina nestačila proniknout do hloubky koberce a nemohla navázat nečistoty obsažené v koberci. Je nutné tedy ihned odsát kapalinu z koberce nasákavou utěrkou, nikdy nesmíme koberec dřít nebo kartáčovat, to by jen způsobilo rozšíření skvrny do větší plochy a také znesnadnilo další odstranění skvrny. Mnoho skvrny po odsátí a vysušení zmizí sama, pokud ne, tak po zaschnutí použijeme speciální čistící prostředek na sisalové koberce.

Dále je třeba dát si pozor, aby naopak nedošlo k vysušení sisalového koberce, někdy je vhodné, pokud pozorujeme vysušení koberce, provést jemný postřik čistou vodou. Musíme předtím provést vysátí nečistot z koberce, aby se nevázaly na postřik, a také se musíme vyvarovat přesycení koberce vodou.

Životnost sisalového koberce je dána zejména provozem v místnosti, pravidelnou péčí, nadměrným vystavováním vlhkosti, znečištěním vlákna koberce potravinami, vodou, mastnotami apod. Podle toho se životnost koberce může pohybovat kolem 5 až 15 let.

Také je třeba upozornit na možnou nesnášenlivost latexové podložky koberce na vrstvu podlahy pod ní. Pokud je na dřevěné podlaze provedena povrchová úprava na bázi oleje, polyuretanu, nebo jiných rozpouštědel, může tato povrchová úprava působit negativně na latexovou podložku koberce, a je vhodné dát mezi koberec a podlahu další podložku.

Doporučuji tyto čistící prostředky a odstraňovače skvrn na koberce a čalounění

Mohlo by se vám líbit...

komentáře 2

 1. 30 dubna, 2019

  […] materiály pro výrobu koberců jsou například juta, sisal, viskóza/umělé […]

 2. 18 ledna, 2020

  […] vazbě a označují se podle druhu vláken, ze kterých jsou vyrobeny, například jutové, sisálové, kokosové. Nejčastější použití je jako […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *