Jak vyčistit sisalový koberec?

Sisalové koberce se řadí do kategorie koberců vyrobených z přírodních vláken. Jak koberce ze sisalu čistit a jak o ně pečovat, aby vám vydržely co nejdéle?

Sisalový koberec
Sisalový koberec

Co je to sisal a odkud pochází?

Sisal je velmi dlouhé a robustní textilní vlákno, které se získává z listů rostliny zvané agáve sisalová. Rostlina má nejlepší podmínky pro růst v tropickém a subtropickém pásmu. Přestože rostlina pochází z Ameriky, více než polovina produkce sisalu nyní pochází východní Afriky. Africké vlákno je delší, jemnější a bělejší, je možné jej lépe barvit jasnějšími barvami. Africké sisalové vlákno je svojí kvalitou považováno za nejlepší na světě. Prémiová vlákna pochází např. z Keni a Tanzanie. Další dodavatelem vláken jsou země jako Brazílie, Mexiko, ale i Čína.

Vlákna se dále zpracovávají, barví a tkají např.  v Belgii (prémiové koberce z afrického sisalu) nebo v Číně (levnější koberce, kratší vlákna, vytváří „chlupatý“ vzhled).

Vlastnosti sisalového vlákna

Sisalové vlákno může být různých hrubostí, ty nejhrubší se používají například na výrobu lan, naopak ty nejjemnější na výrobu koberců.

Mezi základní vlastnosti sisalového vlákna patří:

  • vlákna jsou silně hygroskopická,
  • má vysokou pevnost v oděru,
  • tvrdý omak,
  • zvláštní lesk,
  • lze je snadno barvit.

Použití sisalových koberců

Vzhledem k tomu, že přírodní vlákna sisalu jsou silně hygroskopické (přijímají vlhkost), je nutné umisťovat sisalové koberce v interiéru a pouze v suchém prostředí. To znamená, že např. pro koupelny, WC,  kuchyně, sklepy, venkovní terasy apod. není použití těchto koberců vhodné. Pokud by byly koberce vystavené vlhkosti, mohlo by docházet ke změnám vlákna, jeho zvýšenému opotřebení, a také k možnosti růstu plísní.

Naopak vhodné umístění těchto koberců je ve všech ostatních prostorách, jako jsou obývací pokoje, vstupní haly, ložnice, pracovny, domácí kanceláře, obchodní kanceláře, místnosti pro fitness,  kryté terasy apod.

Struktura přírodních vláken také působí při naší chůzi jako masážní podložka na chodidla.

Při umístění je třeba dát pozor i na možné změny zbarvení koberce při jeho vystavení intenzivnímu slunečnímu svitu. Pravidelné několikahodinové vystavení koberce slunečnímu svitu může způsobit ztmavnutí nebarvených vláken a naopak zesvětlení barvených vláken. Proto je dobré koberec v takových prostorách buď chránit přes přímým slunečním svitem, nebo jej v pravidelných intervalech otáčet tak, aby byla změna barvy rovnoměrná po celé ploše koberce.

Většina sisalových koberců má podklad z vrstvy latexu, která brání sklouznutí koberce. Nicméně pokud byste chtěli použít další ochrannou vrstvu mezi koberec a podlahu nebo zvýšit odpružení, je možné pod koberec umístit další podložku.

Jak vyčistit sisalové koberce?

Údržba koberců z přírodních sisalových vláken má svá specifika oproti např. údržbě syntetických koberců.

Nikdy nepoužívejte mokré čištění koberců, nebo mokré šamponování koberců!

Předně před prvním položením koberce je vhodné provést následující kroky:

  1. Koberec dostaneme většinou srolovaný s lícovou stranou uvnitř, proto koberec rozrolujeme a srolujeme ho lícovou stranou směrem ven.
  2. Takto srolovaný jej ponecháme 24h v místnosti, kde jej budeme pokládat, aby se aklimatizoval na danou teplotu a vlhkost.

Pravidelné vysávání sisalového koberce

Suché vysávání by se mělo provádět stejně pravidelně, jako u ostatních materiálů koberců, tj. min. 1x týdně, pokud se jedná o více frekventované prostory, nebo prostory s dětmi a domácími zvířaty, tak i 2-3x týdně.

Používat by se měl vysavač s vysokým výkonem a vysávání by se mělo provádět ve více směrech.

Pravidelné vysávání a odstraňování nečistot z koberce je také důležité jako prevence vzniku těžce odstranitelných skvrn, protože rozlitá kapalina působí jako magnet na prachové částice v koberci a způsobí tak daleko větší ztmavnutí skvrny, a co především, její obtížnější následní odstranění.

Při suchém vysávání musíme dávat pozor zejména při vysávání okrajů koberce, abychom neporušili vazbu koberce při okrajích.

Jak důkladně vyčistit sisalový koberec?

Důkladnější hloubkové čištění sisalových koberců se provádí výhradně suchou metodou.

Koberce ze sisalu čistěte buď:

  1. Metodou čištění suchou pěnou (doporučuji přípravek Dr. Schutz suchá pěna 400 ml).
  2. Čištěním absorbční směsí (doporučuji směs Dr. Schutz CC-Carpetlife čistící prášek na koberce 1 kg)

Doporučuji používat prostředky určené přímo pro čištění sisalových koberců, většina prodejců těchto koberců by vám měla poradit i s údržbou a doporučit vhodný postup čištění.

Postup čištění sisalového koberce suchou pěnou

  1. Vysajte důkladně koberce vysavačem.
  2. Nádobu s přípravkem Dr. Schutz suchá pěna 400 ml důkladně protřepejte a obraťte dnem vzhůru.
  3. Nastříkejte pěnu ze vzdálenosti asi 60 cm rovnoměrně na sisalový koberec.
  4. Pěnu zapracujte do koberce kartáčem se štětinami z přírodních vláken. Nebo můžete pěnu jemně vmasírovat do koberce pomocí molitanové houby.
  5. Pěnu nechte zaschnout asi 2 až 4 hodiny.
  6. Až pěna zcela zaschne, vysajte celý koberec vysavačem.

Postup čištění sisalového koberce absorbční směsí

Tato metoda čištění koberců je náročnější na technické vybavení a je lepší ji svěřit firmám, které se věnují čištění koberců metodou s nízkou vlhkostí a mají patřičné technické vybavení.

Pokud nemáte k dispozici kartáčový stroj se dvěma protiběžnými kartáči, můžete použít vysavače Lindhaus, které mají funkci suchého čištění koberců (Dry Cleaning System – zkratka DCS). Vysavač Lindhaus samozřejmě můžete využívat i na běžné vysávání, jsou vybaveny rotačním kartáčem a mohu je doporučit, protože je používám i ke své profesionální činnosti.

  1. Koberec důkladně vysajte.
  2. Posypejte rovnoměrně koberec směsí Dr. Schutz CC-Carpetlife čistící prášek na koberce 1 kg. Spotřeba je asi 1 kg směsi na 15 m2.
  3. Směs do koberce zapracujte pomocí kartáčového stroje s 2 protiběžnými kartáči nebo vysavače Lindhaus. Tvrdost kartáčů zvolte podle typu koberce.
  4. Zapracování směsi do koberce proveďte ve dvou navzájem kolmých směrech.
  5. Po zaschnutí směsi (cca 1 hodina) ji pomocí kartáčového stroje s nasazenými sběrači posbírejte. Pokud nemáte kartáčový stroj, použijte opět vysavač Lindhaus.
  6. Nakonec ještě celý koberec důkladně vysajte od zbytků směsi.

Jak na impregnace sisalového koberce?

Dále je vhodné po čištění provést impregnaci sisalového koberce, opět prostředkem přímo určeným pro tento typ koberců.

Tato ochrana vytvoří na vláknech koberce neviditelný film, který pomáhá odpuzovat vodu a další tekutiny, zpomaluje znečištění, snižuje riziko vzniku skvrn, nebo umožní snadnější odstranění vzniklých skvrn.

Tekutiny na koberci opatřeném impregnací vyperlí a mohou být snadno odsáty utěrkou.

Postup impregnace koberců ze sisalu

  1. Na impregnaci sisalových koberců použijte přípravek Dr.Schutz Fleckschutz impregnace proti skvrnám 400 ml. Toto balení vystačí na impregnaci zhruba 10 m2 koberce.
  2. Nejprve koberec vyčistěte některým z výše uvedených postupu. Koberec musí být před nanesením impregnace zcela suchý.
  3. Důkladně impregnační přípravek protřepejte a ze vzdálenosti cca 25 cm naneste na povrch koberce.
  4. Povrch s nanesenou impregnací musí být při dotyku dlaně lehce vlhký.
  5. Více zatěžovaná místa koberce můžete nastříkat impregnací ještě jednou.
  6. Nechte impregnaci před použitím koberce zcela zaschnout, ideálně do druhého dne.
  7. Důležité je vědět, že impregnace se odstraní čištěním, při odstraňování skvrn nebo i po několika letech používání. Proto je třeba ji pravidelně obnovovat.

Čištění skvrn ze sisalových koberců

Pokud dojde k rozlití kapaliny (i vody), je nutné jednat co nejrychleji, aby kapalina nestačila proniknout do hloubky koberce a nemohla navázat nečistoty obsažené v koberci.

Je nutné tedy ihned odsát kapalinu z koberce nasákavou utěrkou, nikdy nesmíme koberec dřít nebo kartáčovat, to by jen způsobilo rozšíření skvrny do větší plochy a také znesnadnilo další odstranění skvrny.

Mnoho skvrn po odsátí a vysušení zmizí samo, pokud ne, tak po zaschnutí použijeme speciální čistící prostředek na sisalové koberce.

Postup čištění skvrn ze sisalového koberce

  1. Na čištění skvrn z přírodních vláken si pořiďte speciální čistič skvrn Dr. Schutz Alibaba odstraňovač skvrn 200 ml. Nepoužívejte běžné domácí čističe a odstraňovače skvrn, mohlo by dojít k odbarvení a poškození vláken koberce.
  2. Rozlité tekutiny odsajte savou utěrkou, pevné nečistoty odsajte vysavačem, nečistoty tužší konzistence (kečup apod.) seškrábněte například lžičkou.
  3. Skvrnu nedřete silou, nepoužívejte kartáče.
  4. Na savý hadřík/utěrku z mikrovlákna nastříkejte čistič skvrn.
  5. Tupováním od vnějších okrajů směrem dovnitř skvrny nečistoty rozpusťte a hned poté suchou částí utěrky nečistoty odsávejte.
  6. Postup rozpouštění a odsávání skvrny tupováním opakujte tak dlouho, dokud skvrna nezmizí nebo se přestane do hadříku otiskovat.
  7. Místo přečistěte čistou vodou a důkladně vysušte suchým hadříkem. Můžete na vlhké místo položit suchou utěrku a zatížit a utěrku pravidelně měnit za suchou, dokud se vlhkost dostatečně neodsaje.

NA ODSTRANĚNÍ SKVRN A ZÁPACHU SI POŘIĎTE:

Pár tipů pro prodloužení životnosti koberců ze sisalu

Dejte pozor, aby nedošlo k vysušení sisalového koberce. Někdy je vhodné, pokud pozorujeme vysušení koberce, provést jemný postřik čistou vodou. Musíme předtím provést vysátí nečistot z koberce, aby se nevázaly na postřik, a také se musíme vyvarovat přesycení koberce vodou.

Životnost sisalového koberce je dána zejména provozem v místnosti, pravidelnou péčí, nadměrným vystavováním vlhkosti, znečištěním vlákna koberce potravinami, vodou, mastnotami apod. Podle toho se životnost koberce může pohybovat kolem 5 až 15 let.

Pozor na možnou nesnášenlivost latexové podložky koberce na vrstvu podlahy pod ní. Pokud je na dřevěné podlaze provedena povrchová úprava na bázi oleje, polyuretanu, nebo jiných rozpouštědel, může tato povrchová úprava působit negativně na latexovou podložku koberce, a je vhodné dát mezi koberec a podlahu další podložku.

3 názory na “Jak vyčistit sisalový koberec?”

  1. Pingback: Jak vybrat koberec? | JakČistit.cz

  2. Pingback: Rozdělení koberců podle techniky výroby

  3. Pingback: Z jakých materiálů je vyrobeno vlákno koberce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru