Jak odstranit skvrny a zápach od zvratků z koberce a čalounění?

Pokud máte malé dítě, určitě se vám již stalo, že dítě vyzvrátilo obsah svého žaludku na koberec nebo sedačku. Opět platí, jako u všech podobných nehod, že je nutné postupovat rychle a nenechat skvrnu zaschnout. Některé potraviny nebo tekutiny mohou obsahovat přírodní nebo umělá barviva, která mohou být po zaschnutí z vláken koberce nebo čalounění sedačky velmi těžko odstranitelná.

Skvrny od zvratků
Skvrny od zvratků

Jak postupovat při čištění skvrn od zvratků?

1. krok

V případě takové nehody je třeba postupovat velmi rychle. V prvním kroku odstraníme co nejvíce potravin nebo tekutin například lžičkou nebo pomocí savých bavlněných nebo papírových utěrek.

Postižené místo netřeme, ale pouze přitlačíme utěrku na koberec nebo potah sedačky, a tupováním (kolmými údery) se snažíme odsát co nejvíce tekutiny.

Pokud máte na sedačce či křesle odnímatelné potahy, sundejte je, aby nedošlo k prosáknutí do jádra matrace, a vyperte je co nejdříve v pračce saponátovým pracím prostředkem.

2. krok

V dalším kroku provede vlastní čištění skvrny. K tomu můžeme použít v domácnosti dostupný ocet (vhodnější je bílý ocet, který neobsahuje barviva) který zředíme s teplou vodou a pomocí utěrky nebo postřikem aplikujeme na skvrnu.

Necháme chvíli působit a poté propláchneme čistou vodou a důkladně vysušíme buď přiložením suché savé utěrky, nebo úplně nejvhodnější je odsát tekutiny vysavačem na mokré vysávaní nebo čištění.

Poté necháme místo důkladně proschnout.

Pokud nemáte po ruce ocet, můžete k čištění použít jádrové mýdlo, které rozpustíme v teplé vodě, a vytvořeným roztokem pomocí utěrky čistíme skvrnu od zvratků. Po čištění místo propláchneme čistou vodou a přebytečnou vodu odsajeme a necháme důkladně proschnout.

Vyzkoušejte enzymatický odstraňovač skvrn biologického původu Menforsan Odstraňovač moči, pachu a skvrn 500 ml.

MŮJ TIP NA EXTRAKTOR:

Jak odstranit zápach od zvratků?

Může se stát, že po vyschnutí bude z koberce nebo sedačky cítit zápach zvratků.

Můžete se jej pokusit odstranit opět použitím octa (raději opět bílého octa bez barviv). Na postižené místo pomocí postřikovače naneseme ocet a necháme zaschnout.

Můžete také po nastříkání octa místo posypat jedlou sodou, nechat zaschnout, a poté vysát vysavačem.

Dalším způsobem odstranění zápachu je použití enzymatického přípravku na odstranění zápachu Menforsan Odstraňovač moči, pachu a skvrn 500 ml.

2 názory na “Jak odstranit skvrny a zápach od zvratků z koberce a čalounění?”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru