Jak vyčistit shaggy koberce?
Stále více lidí si do svých obývacích pokojů a ložnic pořizuje tzv. shaggy koberce. Nejprve si řekněme, jak vlastně takový shaggy koberec vypadá. Charakteristickým znakem je dlouhý vlas koberce připojený k podložce, délka vlasu koberce se nejčastěji pohybuje mezi 2-5cm. Dalším znakem je, že vlas koberce má chaotický vzhled, protože vlas koberce nesměřuje jedním směrem, ale směřuje nahodile do všech směrů.

Materiál vlasu shaggy koberců může být různý, od vlny, bavlny až po umělá vlákna.
Výhodou těchto koberců je kromě neobvyklého vzhledu i jejich vlastnost, že vytváří příjemný pocit při chůzi a doteku.
Nevýhodou naopak je jejich docela obtížná údržba.
- Na ruční čištění použijte Vanish Gold šampon na koberce 500 ml.
- Na přírodní koberce doporučuji Dr. Schutz suchá pěna 400 ml.
- Do tepovače (extraktoru) použijte Kärcher RM 760 Press & Ex čistící přípravek 16 tablet.
Jak pečovat o shaggy koberce?
Jak jsme již zmínili, je oproti ostatním kobercům údržba a čištění shaggy koberců náročnější. Je to způsobeno délkou vlasu koberce, kdy je mnohdy obtížné dostat nečistoty až z hloubky koberce, také čištění dlouhých vlasu koberce je nesnadnější, než je tomu u koberců s krátkým vlasem.
Pravidelná údržba
Stejně jako u všech dalších typů koberců, i u shaggy koberců je důležitá pravidelná držba. Ta spočívá v pravidelném suchém vysávání koberce, ideální frekvence je 2x týdně.
Vysavač by měl mít dostatečně vysoký sací výkon, abychom vysáli nečistoty i z hloubky koberce. U koberců s dlouhým vlasem není vhodné používat vysávací hlavy s rotačním kartáčem, protože by mohlo dojít k poškození nebo vytržené vláken koberce. Mnohem vyšší účinnosti při suchém vysávání dosáhneme, pokud místo klasické široké kobercové hlavice použijeme užší nástavec na čalounení, kterým se snadněji dostaneme k nečistotám mezi vlákny koberce. Tento způsob je sice časově a fyzicky náročnější, ale vzhledem k menším rozměrům shaggy koberců se dá zvládnout.
Vysávaní by mělo probíhat ve všech směrech (alespoň do kříže), spoustu nečistot, které nevysajeme v jednom směru, dostaneme pryč z koberce ve směru jiném.
Pokud je v koberci více nečistot a koberec je menších rozměrů, můžeme spoustu nečistot dostat pryč docela jednoduchým způsobem tím, že koberec ve dvou lidech ve venkovních prostoru vytřepeme a následně zbylé nečistoty vysajeme vysavačem.
Důkladné čištění
Důkladným čištěním rozumíme mokré extrakční čištění koberců. Toto čištění by mělo probíhat zhruba každých 18-24 měsíců. Při pravidelné údržbě se mohou tyto intervaly i prodloužit. I mokré čištění shaggy koberců je náročnější než u koberců s krátkým vlasem, proto se logicky i ceny za čištění pohybují výše.
Opět se doporučuje používat spíše místo velké kobercové hubice menší hubici na čalounění, kdy se k nečistotám dostaneme mnohem snáze. Koberec čistíme z více směrů stejně jako u suchého vysávání. Důležité je koberec nadměrně nepromáčet, protože vzhledem k délce vlasů může koberec pojmout více vody, po mokrém čištění tedy na závěr ještě jednou koberec „přejedeme“ velkou kobercovou hubicí, ale už bez nástřiku čistícího prostředku, pouze vysajeme přebytečnou vlhkost.
Čistící prostředky používáme s ohledem na materiál vlákna koberce.
Odstraňování skvrn
Při rozlití tekutiny je potřeba postupovat velice rychle a nečistotu ihned odstranit, jinak se dostane do hloubky koberce, kde už bude hůře čistitelná. Tekutiny tedy ihned odsajeme bavlněným hadříkem, pevné nečistoty opatrně odstraníme tupým nožem nebo lžičkou. Při odstraňování skvrn postupujte obdobným způsobem, jako je popsán v článku Postup při odstraňování skvrn z koberce. Samozřejmě při odstraňování skvrn opět musíme volit přípravky vhodné pro materiál koberce, zvláště tedy u shaggy koberců z přírodních vláken je důležité volit odpovídající přípravky.
- Na čištění skvrn si pořiďte přípravek Dr. Schutz Fleck & Weg čistící přípravek na podlahy 100 ml.
- Pro odstranění zápachu vyzkoušejte Bio enzym Neutralizer Stop zápachu likvidátor 500 ml nebo Menforsan Odstraňovač moči, pachu a skvrn 500 ml.