MokréČištěníKoberců.cz » Koberce » Jak vyčistit pravé ručně vázané perské koberce?
| | |

Jak vyčistit pravé ručně vázané perské koberce?

Perské koberce se vyráběly v oblasti Persie (dnešní Írán). Postupně se výroba rozšiřovala i do dalších oblastí, zejména Turecka, Severozápadní Asie (Kavkazsko a Zakavkazsko), Střední Asie (Afghánistán, Indie, Pákistán a Turkmenistán) a Východní Asie (Čína, Mongolsko, Tibet a Nepal). Ovšem za nejkvalitnější koberce se stále považují ty, které jsou vyráběny v dnešním Íránu.

Iranian - Medallion Carpet - Walters 817 (3)

Kvalitní Perské koberce často kombinují ovčí vlnu a hedvábí. Kvalita se dále posuzuje podle počtu uzlíků na metr čtvereční.  Luxusní koberce mají přibližně 800 000 uzlíků na m2.

Jak udržovat perské koberce?

Platí pravidlo, že čím kvalitnější perský koberec, tím menší údržbu vyžaduje. Díky tomu, že perské koberce jsou vyrobeny nejčastěji z ovčí vlny, což je odolný materiál, tak nevyžadují velkou údržbu.

Ovčí vlna se vyznačuje obsahem látky zvané lanolin, který odpuzuje vodu, což pomáhá větší odolnosti těchto koberců.

Ty nejkvalitnější perské koberce se vyrábí z ovčí vlny, stříhané ovcím, pasoucích se ve vysokohorských oblastech. Aby byly chráněny před nepříznivými povětrnostními vlivy, obsahuje jejich vlna více lanolinu, takže koberce z této vlny jsou velice odolné.

Další faktorem, který ovlivňuje životnost a vzhled perských koberců, je sluneční záření. Pokud koberec umístíme na místo, které je vystaveno dlouhodobě slunečním paprskům, můžeme očekávat vyblednutí barev koberce. U přírodních barviv je vyblednutí mírnější, než u chemicky barvených koberců.

Také si musíme dát pozor na umístění těžkých předmětů (např. skříní, sedaček…) na koberec.  Ty mohou na koberci zanechat trvalé stopy, nebo dokonce koberec poškodit. Tomu se dá předcházet použitím různých ochranných podložek.

Abychom předešli možnému poškození vlivem jednostranného používání koberce v místech, kde se nejčastěji chodí apod., tak se doporučuje alespoň 1x za rok koberec otočit (pozor, není tím myšleno obrácení koberce rubem nahoru:-), aby byla namáhána zase jiná část plochy koberce.

Perský koberec musí ležet na suchém, pevném a rovném podkladu. Jedině tak předejdeme možnému poškození.

Čištění perského koberce

Poškození a zašpinění perských koberců můžeme zabránit prevencí ve formě použití čistících zón a rohoží umístěných před místností s kobercem.

Pravidelná údržba vysáváním

Největší poškození perských koberců hrozí od zavlečených pevných nečistot, jako je prach a písek. Abychom se takovému poškození vyvarovali, je třeba provádět pravidelnou údržbu, která spočívá v suchém vysávání koberců klasickým vysavačem alespoň 1x týdně.

Nedoporučuje se používat hlavice s rotačním kartáčem nebo s klepačem, protože by mohlo dojít k poškození koberců vytrháváním ovčího vlákna.

Zvláště nové položené perské koberce se vyznačují stejně jako ostatní vlněné koberce tím, že prvních několik měsíců tzv. línají, tedy ztrácí vlněné chmýří. Nemusíme se obávat, nejedná se o žádnou vadu, ale o přirozenou vlastnost nových koberců. Po několikátém vysátí línání postupně ustane.

Důkladné čištění perských koberců

Frekvence důkladného čištění koberců by měla odpovídat míře používání koberce. Často používané koberce se doporučuje takto čistit 1x ročně, méně používané koberce méně častěji.

Přečtěte si také:  Čištění koberců v mateřských školkách

Zbavení prachu a jemného písku

I v domácích podmínkách můžeme zjistit, zda už je koberec natolik nasycený prachem a pevnými nečistotami, že vyžaduje důkladné vyčištění.

Provedeme to tak, že určíme nejvíce znečištěnou oblast koberce nebo např. roh koberce a přehrneme jej tak, aby byl rub této oblasti směřoval směrem nahoru, pod takto přehrnutý koberec umístíme například noviny nebo igelit a shora na koberec udeříme ideálně klepačem na koberce. Pokud na novinách najdeme množství vypadaného písku a prachu, je čas na důkladné vyčištění koberce podle následujícího postupu:

  1. Pokud máte vhodný prostor, můžete v takovém případě venku na pevném a rovném podkladu položit koberec rubem nahoru a vysát tuto rubovou stranu vysavačem s hlavicí s rotačním kartáčem.
  2. Uvidíte, kolik nečistot z lícové strany koberce vypadne.
  3. Poté vysajte i lícovou stranu koberce (použijte už raději klasickou hlavici bez kartáče).
  4. Postup můžete i opakovat, dokud z koberce přestane vypadávat prach a písek.
  5. Pozor, nenahrazujte tento postup s vyklepáváním koberců na klepadle. Perské koberce se nedoporučuje klepat na klepadle, ale pouze na vodorovné podložce způsobem uvedeným výše.

Čištění perských koberců suchou pěnou

V domácích podmínkách můžeme provést důkladnější čištění perských koberců výhradně suchou metodou pomocí suché pěny (doporučuji přípravek Dr. Schutz suchá pěna 400 ml).

Doporučuji používat prostředky určené přímo pro čištění pravých perských (orientálních) koberců z vlny, většina prodejců těchto koberců by vám měla poradit i s údržbou a doporučit vhodný postup čištění.

Postup čištění perského koberce suchou pěnou

  1. Vysajte důkladně koberce vysavačem.
  2. Nádobu s přípravkem Dr. Schutz suchá pěna 400 ml důkladně protřepejte a obraťte dnem vzhůru.
  3. Nastříkejte pěnu ze vzdálenosti asi 60 cm rovnoměrně na perský koberec.
  4. Pěnu zapracujte do koberce kartáčem se štětinami z přírodních vláken. Nebo můžete pěnu jemně vmasírovat do koberce pomocí molitanové houby.
  5. Pěnu nechte zaschnout asi 2 až 4 hodiny.
  6. Až pěna zcela zaschne, vysajte celý koberec vysavačem.

Profesionální mokré čištění perských koberců

Pokud váš koberec potřebuje vyčistit mokrým způsobem čištění koberců, neprovádějte toto čištění sami doma, ale pouze v profesionálních čistírnách koberců, kde k tomu mají veškeré potřebné vybavení.

V takovém případě se jedná spíše o praní koberců s použitím velkého množství vody, kdy koberec je v roztoku vody a čistícího prostředku doslova ponořen.

Při mokrém čištění pravých perských koberců se postupuje podle následujících kroků:

  1. Zjistí se stav koberce a zvolí se přesný způsob čištění včetně volby čistícího přípravku.
  2. Odstraní se prach a pevné nečistoty z obou stran koberce. Používají se při tom speciální stroje. Koberec je položen na rastru, kterými nečistoty propadávají.
  3. Koberec se z obou stran důkladně myje a čistí v roztoku vody a jemného čistícího přípravku přímo určeného pro koberce z vlněných vláken.
  4. Postup se může i několikrát opakovat. Proto je tento postup čištění náročný nejen časově, ale i finančně.
  5. Koberec se dále proplachuje čistou vodou tak, aby v něm nezůstaly zbytky čistícího roztoku. Oplachuje se tak dlouho, až teče z koberce pouze čistá voda.
  6. Z koberců se vytlačí speciálními stěrkami co nejvíce vody.
  7. Koberce se nakonec smotají a dají do velkých odstředivek, kdy se z nich odstředí co nejvíce vody.
  8. Perské koberce se nechají důkladně vyschnout na sušácích tak, aby byl zajištěn přístup vzduchu k lícové i rubové straně koberce.
Přečtěte si také:  Barevné provedení koberce | Jak vybrat koberec?

Odstraňování skvrn z perských koberců

Ovčí vlna je materiál, který díky obsahu lanolinu jen těžko přijímá vodu a další tekutiny. Do vlákna se tady voda nedostane, zůstane jen na povrchu. Pokud ovšem dojde k rozlití vody, je třeba ji vysušit co nejrychleji z toho důvodu, že by se mohla dostat do tkaniny, kde by rozpustila nečistoty, které by vzlínaly na povrch, a mohly by vytvořit skvrny.

Proto tedy rozlité tekutiny ihned odsajeme čistou bílou savou utěrkou z bavlny. Potřísněnou oblast nikdy nedrhneme ani utěrkou, ani kartáčem, tím bychom dosáhli pouze rozšíření skvrny do větší plochy.

Pokud odstraňujeme ať už nově vzniklou, tak i starší skvrnu, postupujeme podle těchto zásad:

  • používáme pouze čistící přípravky a odstraňovače skvrn, které jsou doporučené na přírodní vlákna z ovčí vlny,
  • nikdy nepoužíváme chemické prostředky, ty mohou odstranit lanolin a vysušit vlákno koberce, které tak ztratí svoji přirozenou odolnost, navíc tím může dojít k odbarvení vlákna,
  • pokud nemáme k dispozici profesionální čistící prostředky, můžeme použít mýdlo s jelenem (jiná mýdla raději nepoužíváme),
  • skvrny čistíme studenou nebo vlažnou vodou, nikdy ne teplou nebo horkou vodou,
  • skvrnu poklepáváme (tupujeme) hadříkem namočeným v roztoku studené nebo vlažné vody s mýdlem s jelenem,
  • postupujeme od okraje skvrny ke středu tak, aby nedošlo k rozšíření skvrny do větší plochy,
  • skvrnu nikdy nedřeme,
  • doporučuje se poškozené místo podložit, docílíme tak lepšího vyschnutí,
  • k urychlení schnutí nepoužíváme fény, přímotopy ani jiné horkovzdušné zařízení,
  • při čištění postupujeme s trpělivostí, v případě houževnatějších skvrn postup i několikrát opakujeme.

Postup čištění skvrn z perského koberce

  1. Na čištění skvrn z přírodních vláken si pořiďte speciální čistič skvrn Dr. Schutz Alibaba odstraňovač skvrn 200 ml. Nepoužívejte běžné domácí čističe a odstraňovače skvrn, mohlo by dojít k odbarvení a poškození vláken koberce.
  2. Rozlité tekutiny odsajte savou utěrkou, pevné nečistoty odsajte vysavačem, nečistoty tužší konzistence (kečup apod.) seškrábněte například lžičkou.
  3. Skvrnu nedřete silou, nepoužívejte kartáče.
  4. Na savý hadřík/utěrku z mikrovlákna nastříkejte čistič skvrn.
  5. Tupováním od vnějších okrajů směrem dovnitř skvrny nečistoty rozpusťte a hned poté suchou částí utěrky nečistoty odsávejte.
  6. Postup rozpouštění a odsávání skvrny tupováním opakujte tak dlouho, dokud skvrna nezmizí nebo se přestane do hadříku otiskovat.
  7. Místo přečistěte čistou vodou a důkladně vysušte suchým hadříkem. Můžete na vlhké místo položit suchou utěrku a zatížit a utěrku pravidelně měnit za suchou, dokud se vlhkost dostatečně neodsaje.

NA ODSTRANĚNÍ SKVRN A ZÁPACHU SI POŘIĎTE:

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *