Jak vyčistit odolné skvrny domácími prostředky?

Jak vyčistit skvrny domácími prostředky? Snad každý z nás občas potřebuje vyčistit obtížně odstranitelnou skvrnu. Zkuste některou z následujících rad a určitě budete překvapeni, jak snadné to vlastně může být. Zásadní pro čištění jakýchkoliv skvrn je odstranit je co nejdříve po jejich vzniku, nejlépe okamžitě. Jakmile je necháte zaschnout, už to tak snadné nebude.

Jak vyčistit odolné skvrny domácími prostředky?
Jak vyčistit odolné skvrny domácími prostředky?

Asfalt

Odstraňte asfalt co nejvíce to jen jde a použijte vatový tampón s technickým benzínem. Vymáchejte a vyperte.

Vyzkoušejte další postupy čištění skvrn od asfaltu »

Bláto

Zaschlé skvrny vykartáčujte po směru tkaniny. V ostatních případech použijte zředěný ocet, vymáchejte a vyperte.

Fix

Skvrnu potřete lihem, dle potřeby opakovaně a vymáchejte. Můžete také použít lak na vlasy. Na zasažené místo lak nastříkejte, nechte působit přibližně 20 minut a vyperte.

Čtěte další návody na čištění skvrn od fixy nejen z plastů »

Inkoust

Namočte do horkého mléka, poté vyperte v horké mýdlové vodě (může být s přídavkem vinného lihu). Skvrny na koberci vyčistíte směsí citronové šťávy a soli rozmíchané ve vodě. Směs nechte působit, poté otřete vlhkým hadříkem.

Další návody na čištění skvrn od inkoustu »

Jód

Skvrny namočte vodou a otírejte půlkou syrové brambory, dokud místo neztmavne. Pak perte ve studené vodě, dokud nečistota nezmizí.

Čtěte další návody na čištění skvrn od jódu a jodové tinktury »

Krém na boty

Krém na boty vyčistíte terpentýnem, lihem nebo roztokem čpavku.

Další postupy na čištění skvrn od krému na boty »

Krev

Nikdy nepoužívejte teplou vodu! Pokud možno ihned vyperte pod tekoucí studenou vodou a použijte silný roztok jedlé sody (lze použít i kuchyňskou sůl).

Více návodu na čištění skvrn od krve »

Lepidlo

Dobrým prostředkem na odstranění těchto nečistot je aceton. Při jeho použití ovšem dbejte na barevné materiály, mohly by se tím poškodit.

Čtěte další návody na čištění lepidla »

Make-up

Skvrny od tvářenky snadno odstraníte lihem nebo benzínem, skvrny od rtěnky lihem nebo terpentýnem. Znečištěné oblečení lze také namočit v glycerinu a poté vyprat obvyklým způsobem.

Více návodu na čištění skvrn od make-up »

Možná se vám hodí i postup čištění kosmetických štětců a čištění houbiček na nanášení make-up.

Malířská barva

Čerstvé skvrny od vodových barev osušte papírovou utěrkou a vydrhněte mýdlem pod tekoucí vodou, pak vyperte jako obvykle. Skvrny od olejových barev ošetřete ředidlem, vytřete houbičkou namočenou ve studené vodě a vyperte.

Olej

Těchto skvrn se můžete snadno zbavit, pokud zasažená místa namočíte a dáte na několik hodin na slunce. Další možností je zasažené místo ošetřit šťávou z citronu nebo benzínovým čističem.

Čtěte další návody na čištění mastnot a olejových skvrn »

Propiska

Místo potřete lihem, poté oblečení vyvětrejte a vyperte obvyklým způsobem. Z rukou lze skvrny od propisovačky velmi snadno odstranit zubní pastou.

Zkuste další návody na čištění propisky ze sedačky nebo oděvů »

Rez

Z bílé látky rez mizí po aplikaci horké citronové šťávy. Další variantou je rezavé skvrny navlhčit a potřít práškem do pečiva. Možné je taktéž použít sůl nebo kyselinu citronovou. Poté vždy vyperte.

Vyzkoušejte další návody na čištění rzi »

Smůla

Do skvrn pečlivě vetřete vodu a následně terpentýnový olej, pak opatrně vyžehlete přes savý papír.

Čtěte další návody na čištění pryskyřice (smoly) »

Vosk

Zasažené místo pokryjte savým papírem nebo papírovým ubrouskem (může být i toaletní papír) a přežehlete lehce teplou žehličkou, dokud papír vosk nenasaje. V nutných případech dočistěte benzínem.

Více návodů na odstranění vosku »

Žvýkačka

Na žvýkačku položte kousek ledu a nechte ji ztvrdnout. Poté odstraňte vše, co jen půjde. Zbytek žvýkačky setřete lihem nebo technickým benzínem.

Zkuste další návody na odstranění žvýkaček »

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru