Jak vyčistit a zbavit zápachu zatuchlý koberec?

Co je to zatuchlost, jak vzniká a má cenu vůbec zatuchlý koberec čistit? Přečtěte si tenhle článek.

Postup odstraňování skvrn

Co to je zatuchlost  a jaké jsou příčiny zatuchlosti koberců?

Se zatuchlým kobercem se můžeme nejčastěji setkat v případě, kdy není místnost dostatečně provětrávaná nebo podlaha není dostatečně izolována proti chladu a vlhkosti, takže na ní ležící koberec přijímá vlhkost, v materiálu koberce se vytvoří plísně, které po určité době způsobují typický zápach zatuchlosti. Se zatuchlým kobercem se tedy setkáváme často ve starších stavbách.

Další příčinou zatuchlosti může být nesprávný způsob mokrého čištění koberce, kdy v něm po čištění zůstává větší množství zbytkové vody. Toto se stává zejména u ručního čištění koberců, oproti tomu strojní čištění koberců má tu výhodu, že v koberci zůstává minimální množství vody a většina čistícího roztoku je díky výkonnému motoru vysavače odsáta zpět do sběrné nádoby. Pokud tedy v koberci zůstane větší množství vody, a místnost není po čištění důkladně vyvětrána, aby se mohla voda z koberce odpařit, může následně dojít ke vzniku plísní, způsobujících zatuchlost.

Příčiny zatuchlosti koberce:

  • koberec je umístěn v trvale vlhkém a nevětraném prostředí,
  • nesprávný způsob mokrého čištění a následné nedostatečné větrání.

NA ODSTRANĚNÍ SKVRN A ZÁPACHU SI POŘIĎTE:

Jak vyčistit zatuchlý koberec?

V případě většího znečištění koberců nemají suché metody čištění koberců takovou účinnost. Je proto tedy nutné zvolit metodu mokrého čištění koberců. Zde se však dostáváme k problému, který v souvislosti s mokrým čištěním zatuchlých koberců nastává: při navlhčení koberce dochází k výraznému zesílení zápachu z koberce, jedná se o podobný efekt, jako když navlhčíte zvířecí srst.

Firma, která provádí čištění by nás tedy měla upozornit na možné riziko zesílení zápachu po provedení čištění.

Po důkladném vyčištění je nutné nechat koberec důkladně proschnout a v případě silného zápachu i několik týdnů vyvětrat nejlépe ve venkovním prostředí (chráněném proti dešti). Po této době obvykle zatuchlost z koberce ustoupí. Tuto dobu můžeme zkrátit opakovaným desinfekčním postřikem, který má zároveň funkci neutralizace zápachu. Použitý přípravek nesmí obsahovat bělidla, aby nedošlo k vyblednutí barev koberce.

Pokud by i přesto zápach zatuchliny přetrvával, nezbývá nám bohužel nic jiného, než se starého koberce zbavit a koupit si nový. Tomu by ale mělo předcházet odstranění příčin vzniku zatuchlosti.

Shrnutí:

  • Zatuchlý koberec po mokrém čištění je nutno nechat i několik týdnů vyvětrat ve venkovním prostoru.
  • Zřejmě bude nutné provádět opakovaný postřik desinfekčním prostředkem s neutralizátorem zápachů.
  • Pokud zatuchlost neustupuje, starý koberec nahradit novým.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru