Možná jste jedni z těch, co přišli o zaměstnání, a nyní zkouší hledat jiné možnosti uplatnění, třeba jako živnostník. A jednou z možností je právě činnost zabývající se čištěním koberců. Předtím, než se do toho naplno pustíte, určitě by vás zajímalo, co vše je k tomu potřeba absolvovat, jaké jsou vstupní náklady, a zda je možné se tím uživit.
Vstupní náklady
Před zahájením činnosti je potřeba si důkladně rozmyslet, co vše budete chtít čistit, a k tomu si také budete muset pořídit adekvátní technické vybavení, čistící prostředky a další pomůcky.
Většinou se k čištění koberců nabízí i čištění sedaček, případně ještě čištění interiérů aut. Na všechny tyto činnosti totiž stačí jeden typ extraktoru.
Extraktor
Jako hlavní úklidovou techniku si tedy budete muset pořídit extraktor. Při tom je třeba uvážit, zda zda vám postačí menší typ, který využijete při čištění koberců a sedaček v domácnostech, nebo větší typ, se kterým se už můžete pustit i do větších ploch, jako jsou například mateřské školky, kanceláře apod. Více o výběru extraktoru se dočtete v článku Podle čeho vybrat extraktor na mokré čištění koberců?
Cena: od 20 tisíc až do 100 tisíc Kč.
Vysavač s rotačním kartáčem
Dalším nákladem bude pořízení vysavače na suché vysátí koberce před mokrým čištěním. Tady bych doporučil pořídit stojanový vysavač s rotačním kartáčem, který koberec nejen důkladně vysaje, ale také vyčeše vlákno tak, aby při následném mokrém čištění došlo k důkladnému opláchnutí vláken. Více o těchto typech vysavačů se dočtete v článku Jaký vysavač na suché vysávání používám před extrakčním čištěním koberců?
Cena: od 10 tisíc až do 17 tisíc Kč.
Průmyslový vysavač na čištění interiérů aut
Pokud budete chtít provádět i čištění interiérů aut, doporučuji zakoupit průmyslový vysavač s vyšším výkonem, a k němu dokoupit i další příslušenství, jako je ruční kartáčová hubice na čalounění, různé velikosti hubic až po úplně ty nejmenší, s kterými se dostanete i do méně přístupných míst.
Cena: od 2 tisíc až do 5 tisíc Kč.
Čistící prostředky
Na kvalitě čistících prostředků opravdu záleží, doporučuji tedy vyzkoušet různé značky, a zvolit tu, s kterou budete spokojeni.
Základní čistící prostředky, bez kterých se neobejdete:
- čistící prostředek na extrakční čištění koberců,
- čistící prostředek na extrakční čištění čalounění,
- předčistič na koberce a na čalounění,
- odstraňovače skvrn (používat odstraňovače na skvrny různého původu),
- odstraňovače zápachu (často se budete setkávat se zápachem od moče, od zvířat, zvratků apod.),
- odstraňovač žvýkaček,
- impregnační prostředek na koberce a čalounění.
V případě čištění interiérů aut využijete většinu z výše jmenovaných přípravků, a navíc budete potřebovat:
- čističe plastů,
- čističe lakovaných ploch, pokud budete čistit i mezidveřní plochy,
- čističe skel,
- ochranné prostředky na plasty,
- čističe kovových ploch v interiéru.
Cena: od 15 tisíc podle množství čistících prostředků.
Čistící pomůcky
K základním pomůckám při čištění koberců, čalounění budou patřit:
- tlakové postřikovače pro nanesení předčističů, u koberců doporučuji pětilitrový, na čalounění 1 až 1,5 litrový, tlakové postřikovače se dají využít i pro nanesení impregnačních prostředků,
- ruční kartáč s jemnějším chlupem pro zapracování předčističe na čalounění,
- kbelíky pro míchání čistících prostředků s vodou, a pro vylití špinavé vody po čištění, ideální jsou např. dva desetilitrové plastové kbelíky,
- odměrka pro dávkování čistícího prostředku, stačí kuchyňská plastová odměrka,
- hadry na podlahu, protože při čištění určitě občas něco vylijete.
Na čištění interiérů vozů pak ještě zakupte:
- různé typy mikrovláknových utěrek, na plasty, okna, lakované plochy,
- štětec a ruční kartáček pro zapracování čističe při čištění plastových ploch.
Cena: od 5 tisíc.
Sami si snadno spočítáte, že počáteční investice bude minimálně 50 tisíc Kč, ale raději počítejte s investicí mezi 50 až 100 tisíci Kč, protože nejlevnější variantu extraktoru bych spíše nedoporučoval. Do investic jsem nepočítal dopravní prostředek, samozřejmě nutností je mít alespoň osobní auto.
Také počítejte s investicí do servisu úklidové techniky, nejčastěji jde o výměnu uhlíků u sacího a čerpadlového motoru extraktoru, což může být částka kolem 3 tisíc Kč ročně. Pokud dojde k poškození čerpadla, může se částka za výměnu pohybovat pod hranici 10 tisíc Kč, záleží na typu stroje.
Čistící prostředky budete muset stále dokupovat, při větším počtu zakázek si každý měsíc připravte částku 2 až 3 tisíce měsíčně i více.
- Pro domácí použití doporučuji extraktor Kärcher Puzzi 10/1.
- Pro profesionální čištění zakupte výkonný extraktor Santoemma SABRINA MAXI.
Pár praktických rad pro fungování vaší živnosti
- Daňovou evidenci zvládnete zpracovat i sami, to samé platí pro podání daňového přiznání a přehledů pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ, není to zase tak složité, jak se to na první pohled může jevit. Ale je nutné pro to mít nějakou počítačovou gramotnost, protože jak vedení daňové evidence, tak i zpracování přiznání a přehledů si bez počítače nedovedu moc dobře představit.
- Svoji práci dělejte poctivě, získáte tak stálé zákazníky, kteří vás navíc budou doporučovat svým příbuzným a známým, a postupně se bude počet vašich zákazníků rozrůstat. První rok je třeba přečkat a počítat s tím, že si na sebe nevyděláte.
- S druhým bodem souvisí i fakt, že cena v tomto případě nemusí být hlavní kritérium výběru, dražší, ale kvalitní služba přivede více zákazníků, než levná a nekvalitní.
- Zkuste investovat i do inzerce v regionálních novinách, opravdu funguje.
- Většina zákazníků vás bude hledat přes internet. Webové stránky (přehledné, s dostatkem informací, a aktualizované) jsou dnes nutností. Pokud přidáte i facebook profil, tím lépe, i přes něj si vás zákazníci najdou.
A pokud bych měl odpovědět na otázku z nadpisu článku, ano, touto činností se uživit dá, jen je potřeba být trpělivý, a nečekat zázraky po pár měsících.
Dobrý den,
na úvod bych chtěl poděkovat redaktorovi za velmi rozsáhlý článek a zárověň bych se rád zeptal jak je to s odpadní vodou? Pokud bych chtěl provozovat v garáži mytí interiéru aut a po práci budu mít 50 litrů odpadní vody, lze ji vylít do kanalizace nebo musím mít ČOV.