Proč je důležité impregnovat koberce?

Doporučuji tyto prostředky na čištění koberců a čalounění

V dnešním článku si povíme více o důležitosti impregnovat koberce. Impregnací koberců rozumíme dlouhodobou ochranu koberců proti zašpinění.

Pokud si zakoupíme nový koberec, má již impregnaci provedenu přímo z výroby.

Existují dva základní způsoby, kterými se impregnace z vlákna koberce postupně ztrácí:

  1. Běžné používání. Po cca 6 měsících až 2 letech v závislosti na používání koberce se z něj postupně impregnace  ztrácí.
  2. Používání vysoce alkalických čističů při mokrém čištění. Použitím nevhodných čistících prostředku s vysokým pH (zásaditých) se docílí odstranění impregnace z vlákna koberce.

Pokud dojde po určité době k odstranění ochrany koberce, je nutné provést novou impregnaci. Principem impregnace koberců je nanesení ochranného prostředku na vlákno koberce tak, že toto vlákno se obalí neviditelným ochranným filmem, takže při dalším používání se nečistota nezachytí na vláknu koberce a může být snadněji vysáta při běžné údržbě.

Mezi hlavní přínosy impregnace koberců patří čistý, barevně jasný a nezašedlý vzhled koberce, také snadnější pravidelná údržba koberce a s tím spojená delší životnost koberce. Impregnace také zamezuje deformacím vlákna koberce, jeho sešlapání a  vytvoření vychozených cestiček.

Vlastní impregnaci musí předcházet důkladné hloubkové čištění koberců nejlépe mokrou metodou. Impregnace se provádí ještě na vlhký koberec nejčastěji nástřikem do kříže. Účinek se zvýší, pokud impregnaci do koberce následně zapracuje měkkým kartáčem, nebo válcovým kartáčovacím strojem. Koberce lze používat až po úplném vyschnutí koberce.

Mezi nejčastější chyby při impregnaci koberců patří:

Doporučuji tyto extraktory na čištění koberců a čalounění
NÁVOD: Jak správně vyčistit koberec? »
  1. Není použita kvalitní impregnace. Pouze kvalitní přípravy zaručí kvalitní a dlouhodobou impregnaci koberců.
  2. Smíchání čističe a impregnace. Je třeba dávat pozor, aby se impregnační postřik nesmíchal např. ve stejné postřikovací nádobě i s čističem koberců.
  3. Nesprávná aplikace přípravku. Je třeba dbát na správné dávkování impregnace na danou plochu koberce, pokud použijeme přípravku méně, nedojde k důkladné ochranně všech vláken, naopak při nadměrném dávkování může dojít k tomu, že vlákno koberce bude příliš tuhé a křehké.
  4. Nedůsledná příprava před impregnací. Impregnace by měla být nanášena na předem hloubkově vyčištěný koberec, aby mohla přilnout důkladně k očištěnému vláknu koberce. Nedostatečným vyčištěním koberce nebude mít impregnace do budoucna takovou účinnost.

Hlavní výhody impregnace:

  1. Snadnější pravidelná údržba koberce díky snazšímu odsátí nečistot, které díky impregnaci neulpívají na vlákně koberce.
  2. Snadnější odstranění skvrn. Pokud dojde k nehodě a vzniku skvrny na koberci, půjde tato skvrna snadněji odstranit.
  3. Lepší vzhled koberce. Koberec zůstává zářivější, má jasnější barvy, nevytváří se zašedlá místa, nedochází k deformacím vlákna a vyšlapaných cestiček.
  4. Delší životnost koberce. Díky tomu, že se odstraní vyšší procento nečistot a prachu,  který tak nezpůsobí porušení vlákna při užívání, je prodloužena životnost koberce.
Tohle by vás mohlo zajímat:  Výhody extrakčního čištění koberců oproti ručnímu čištění

Z uvedeného vyplývá, že impregnaci koberců bychom neměli podceňovat, kvalitní druhy impregnací vydrží až 3 roky než je nutné je obnovit, a  i když impregnace není úplně nejlevnější záležitost, díky jejím výhodám se nám tato investice vrátí zpět.

Doporučuji tyto prostředky na čištění koberců a čalounění

Líbil se vám článek? Podpořte nás prosím a staňte se fanoušky naší stránky o čištění skvrn a nečistot! Dáte tak o nás vědět i svým přátelům.
Proč je důležité impregnovat koberce?
Ohodnoťte článek!


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho nebo sdílejte s přáteli na sociálních sítích. Děkuji!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *