Podle čeho vybrat extraktor na mokré čištění koberců?

Doporučuji tyto extraktory na koberce a čalounění

Na úvod nejprve zmíním, co to vlastně extraktor je a na jakém principu funguje.

Extraktor je stroj na mokré čištění koberců, textilního čalounění nábytku (sedaček, křesel, židlí), potahů matrací.

Pomocí čerpadla je čistící roztok tryskami pod tlakem vstřikován na čištěný povrch a zároveň je spolu s rozpuštěnými nečistotami odsáván pomocí hubice.

Základními částmi extraktoru jsou nádoba na čistící roztok, nádoba na odpadní vodu, sací motor a čerpadlo.

Příslušenstvím extraktoru je sací hadice, kterou jsou vysávány rozpuštěné nečistoty a čistící roztok, tlaková hadice, kterou se přivádí čistící roztok a dále kobercová hubice nebo hubice na čištění čalounění.

Když jsem před lety kupoval pro svoji činnost extraktor (nakonec jsem vybral větší Santoemma Sabrina Maxi a menší Santoemma Sabrina), docela dlouhou dobu jsem strávil vybíráním vhodného výrobku, který by splňoval moje požadavky.

Proto bych se s vámi v tomto článku rád podělil o to, podle jakých parametrů jsem se rozhodoval, a zda bych na výběru něco změnil.

Při výběru je potřeba si uvědomit, pro jaký účel stroj kupujeme, proto je dobré si dopředu promyslet následující otázky:

 • Jak velkou plochu koberců budu čistit?
 • Jakou předpokládám délku provozní doby stroje za den?
 • Budu se strojem čistit pouze koberce, nebo i čalounění a interiéry aut?
 • Jakým způsobem budu stroj převážet?
 • Umožňuje stroj snadné přenášení?

Na základě odpovědí na tyto otázky nám vyjde několik parametrů, které by měl takový extraktor splňovat.

Sabrina Maxi

Extraktor Sabrina Maxi

1. Sací výkon

Důležitým faktorem při výběru extraktoru je sací výkon motoru vysavače. Nenechte se zmást údajem o příkonu motoru vysavače, sací výkon je závislý totiž nejen na něm, ale i na odporu překážek, přes které vzduch musí procházet, což mohu být různé filtry, přepážky apod.

Vysoký sací výkon je důležitý pro dokonalé odsátí co nejvyššího množství čistícího roztoku nebo vody z koberce nebo čalounění. Jedině tak totiž dojde k rychlému proschnutí koberce a minimalizuje se tak riziko vzniku plísní.

Sací výkon bývá obvykle 1/5 až 1/3 udávaného příkonu. Bohužel výrobci tento výkon často neuvádějí, nebo uvádějí sací výkon měřený v různých místech, takže porovnání je obtížné. Doporučuji tedy před koupí stroj osobně vyzkoušet.

2. Výkon čerpadla

Vysoký výkon čerpadla oceníme zejména při čištění větších ploch znečištěných koberců, kdy potřebujeme vlákna koberce důkladně propláchnout.

To nám právě zajistí výkonné čerpadlo, díky kterému dosáhneme nejen vyššího průtoku čistícího roztoku tryskami kobercové hubice, ale i vysokého tlaku, díky kterému roztok pronikne i do hloubky koberce.

Doporučuji tyto extraktory na koberce a čalounění

Výkon čerpadla tedy můžeme měřit průtokem vody v litrech za minutu, a tlakem čerpadla v barech.

Pokud extraktor používám pouze pro čištění čalounění nebo interiérů aut, a používáme tedy ruční hubici s jednou tryskou není zapotřebí mít, až tak výkonné čerpadlo, jako v případě čištění koberců hubicí například se třemi tryskami.

3. Velikost nádrží

Extraktor má vždy dvě nádrže, jednu na čistící roztok nebo čistou vodu, a druhou na zpětně vysátý čistící roztok s nečistotami.

O velikosti nádrží platí, že čím větší plochy čistíme, tím jsou výhodnější větší nádrže protože nemusíme tak často přerušovat práci kvůli vyprazdňování a naplňování nádrží. Pokud stroj používáme na čištění čalounění nebo menší plochy koberců, vystačíme i s menším objemem nádrží.

Samozřejmě jak dlouho nám vydrží naplněný objem nádrže závisí i na výkonu čerpadla a průtoku vody v litrech za minutu.

Z vlastní zkušenosti vím, že cca 10 litrů čistícího roztoku vystačí na zhruba 10 m2 čištěné plochy koberce. Samozřejmě hodně záleží na znečištění koberce, na výkonu čerpadla, počtu trysek. Sedací soupravu o velikosti 3+1 je možné vyčistit s cca 20 litry čistícího prostředku.

Velikost nádrží může být naopak zase omezující při manipulaci stroje a jeho přenášení či dopravě.

3. Manipulace se strojem

Velikost stroje je omezujícím faktorem při manipulaci s extraktorem při čištění, kdy velký stroj není příliš vhodný do stísněných prostor panelákových bytů, do uliček v divadlech a kinech při čištění sedadel, nebo při čištění interiérů autobusů.

Take při vertikálním přenášení stroje do vyšších pater a na vzdálenější místa oceníme spíše menší stroj.

Velikost stroje musíme volit i podle možnosti převážení autem, i když spousta extraktorů je rozložitelná na menší části, takže se vejdou i do kufru osobního vozu. Samozřejmě situace je jiná u extraktorů, které vodí stojící obsluha, nebo u extraktorů se sedící obsluhou, které už potřebují pro převoz daleko větší vozy.

4. Příslušenství

Důležitým faktorem při výběru extraktoru je i možnost objednání příslušenství.

K hlavnímu příslušenství extraktorů patří:

 • kobercové hubice,
 • ruční hubice na čalounění,
 • hubice na tvrdé povrchy podlah,
 • kobercové hubice s rotačním kartáčem,
 • ohřívače čistícího roztoku,
 • dávkovače čistícího prostředku,
 • postřikovače čistícího prostředku.
Kobercová hubice

Kobercová hubice se třemi tryskami

Ruční hubice na čalounění

Ruční plastová hubice na čalounění

5. Servis a náhradní díly

Kvalitní a dostupný servis oceníme nejen v případě vzniku poruchy, ale také při servisu stroje v pravidelných intervalech, kdy by mělo dojít k prohlídce sacího motoru a čerpadla a případně k výměně uhlíků motoru apod.

Doporučuji tyto extraktory na koberce a čalounění

NOVINKA: Chcete dostávat tipy na čištění? Sledujte nás na Facebooku!
Podle čeho vybrat extraktor na mokré čištění koberců?
Průměrné hodnocení: 5 (100%) Počet hlasů: 1


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho nebo sdílejte s přáteli na sociálních sítích. Děkuji!

Mohlo by se vám líbit...

komentáře 3

 1. 15 Listopad, 2015

  […] 2. Profi extraktor […]

 2. 23 Březen, 2016

  […] Jako hlavní úklidovou techniku si tedy budete muset pořídit extraktor. Při tom je třeba uvážit, zda zda vám postačí menší typ, který využijete při čištění koberců a sedaček v domácnostech, nebo větší typ, se kterým se už můžete pustit i do větších ploch, jako jsou například mateřské školky, kanceláře apod. Více o výběru extraktoru se dočtete v článku Podle čeho vybrat extraktor na mokré čištění koberců? […]

 3. 23 Březen, 2016

  […] profesionální čistící prostředky, které nemají negativní vliv na alergiky, a také vhodnou čistící techniku zejména s vysoce účinnou filtrací, aby se při čištění zamezilo šíření prachových […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *