Jak vybrat kusový koberec?

Při své práci čištění koberců se v čím dál vyšší míře dostávám k čištění kusových koberců, tedy koberců menších rozměrů, které nezabírají celou plochu místnosti. Stávají se tak vhodným doplňkem místností bytů či rodinných domů, kdy potřebujeme zkombinovat přednosti tvrdých podlah (snadná údržba) a výhody koberců. Často se setkávám s kusovými koberci na dřevěných podlahách (prkenná podlaha, vlýsky, parkety), kde je na škodu zakrývat celoplošným kobercem krásnou strukturu dřevěných podlah, ale přesto si chceme dopřát například při posezení u sedačky příjemného pocitu z koberce.

Kusové koberce_1

S jakými typy kusových koberců se nejčastěji setkáváme?

V dnešní době je nepřeberné množství vzorů a barevných kombinací kusových koberců.

Podle užití bych rozdělil kusové koberce:

  • hrací koberce pro děti – koberce mají vzor, který děti mohou využít ke hraní, častý bývá například městský vzor se silnicí, vzor nějaké deskové společenské hry (Monopoly apod.), vzor pro hru Skákací panák a mnoho dalších,
  • koberce do obytných místnosti – často se používají do ložnic, do obývacích pokojů, ale i jako běhouny do chodeb a vstupních prostor.

Podle materiálu:

  • polypropylenové – asi nejčastější a také nejdostupnější materiál koberců, velmi dobře čistitelný, koberce mohou být smyčkové s nízkým vlasem, nebo i tzv. shaggy koberce s dlouhým vlasem,
  • vlněné – vyznačují se dlouho životností, pozor se musí dávat na vznik skvrn zejména od potravin, aby nedošlo k trvalému obarvení,
  • polyesterové,
  • polyolefinové,
  • ostatní přírodní koberce z juty, sisalu, bambusu – většinou se nedají čistit mokrou cestou, ale pouze suchou pěnou nebo směsí na suché čištění koberců.

Podle tvaru:

  • obdélníkové,
  • čtvercové,
  • kulaté.

POŘIĎTE SI NA ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ:

Doporučení ke kusovým kobercům

U dřevěných podlah, které fungují jako finální nášlapná vrstva, bych určitě dával přednost kusovým kobercům před celoplošnými. Jednak je na škodu, skrývat daleko dražší a mnohdy i efektní dřevěnou podlahu pod kobercem, ale při celoplošném položení koberce dojde časem také ke znehodnocení povrchové úpravy dřevěné podlahy, hlavně u rozlitých tekutin a skvrn může dojít pod kobercem ke vzniku mokrých map, odloupnutí lakované úpravy apod.

Velmi hezky vypadají shaggy koberce, ale příliš je nedoporučuji do prostor s vysokým provozem, a už vůbec ne do míst, kde se pohybují například psi. Potom může totiž váš koberec dopadnout takto (vlevo znečištěný koberec, vpravo po vyčištění):

Čištění koberce
Vlevo znečištěný shaggy koberec od psa, vpravo po vyčištění.

Pod kusové koberce na tvrdých podlahách doporučuji pokládat tzv. protiskluzové podložky, které zabraňují shrnutí koberce, uklouznutí osob na pohybujícím se koberci, a také usnadňují úklid, protože koberec se při vysávání nepohybuje po hladké podlaze.

Vybírejte koberce spíše hustší, s kvalitním podkladem, méně husté koberce mají obvykle nižší životnost, kvalitní podklad zase zajišťuje tvarovou stálost koberce, a nedochází také ke vcucnutí koberce do podlahového nástavce vysavače.

Koberce pravidelně čistěte, samozřejmě suchým vysáváním, a alespoň jednou ročně mu dopřejte i mokré čištění.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru