Na úvod je třeba zdůraznit, že hlavní přínos mokrého čištění koberců není pouze ve zlepšení vzhledu a odstranění viditelného znečištění, ale především v odstranění nečistot z hloubky koberce. Lidé, kteří si buď objednávají mokré čištění koberců od profesionálních firem, nebo si takové čištění provádí sami, se často ptají, jaká má být četnost mokrého čištění jejich koberců.
Které faktory mají vliv na frekvenci čištění koberců?
Na tuto zdánlivě jednoduchou otázku lze odpovědět až po zvážení několika faktorů:
- Materiál vlákna koberce. Některé druhy materiálů jsem méně náchylné ke znečištění než jiné. Obecně materiály z přírodních vláken jsou náchylnější ke znečištění než materiály syntetické, proto se ve více frekventovaných prostorách nedoporučují používat.
- Způsob využívání prostoru, ve kterém je koberec umístěn. Pokud je například koberec umístěn v prostoru, kde se pohybují osoby ve venkovní obuvi, nebo v místech, kde se připravuje jídlo, bude frekvence čištění vyšší, než např. v ložnici.
- S předešlým bodem trochu souvisí i míra zatížení koberce. Například v kancelářských, obchodních prostorách a všude tam, kde se vyskytuje větší množství lidí bude frekvence čištění vyšší z důvodu rychlejšího zašpinění koberce.
- Zvýšené nároky na hygienu. Pokud je v domácnosti dítě, které dýchá zvířený vzduch z koberce, protože se často pohybuje v jeho těsné blízkosti, měla by být frekvence hloubkového čištění vyšší. Stejně tak je tomu i v případě, pokud se v domácnosti vyskytuje domácí zvíře, které může způsobit zvýšený výskyt alergenů. Pokud se v prostorách nachází kuřáci, je vhodné četnost čištění koberců také zvýšit.
- Venkovní prostředí. V lokalitách s vysokým venkovním znečištěním a prašností může docházet i k vyššímu znečištění interiérů bytů a domů ať už filtrací okny a dveřmi nebo zanesením osobami.
- Frekvence běžné údržby. Pokud provádíte běžnou údržbu koberce tj. suché vysávání koberce v pravidelných termínech, mohou být intervaly mezi hloubkovým čištěním delší.
V případě, že máme znečištěný koberec a nedodržujeme pravidelné intervaly hloubkového čištění, může dojít jeho užíváním k porušení a degradaci vlákna koberce, protože špína a prach obsažený v hloubce koberce může při chůzi osob působit porušení vláken.
Pravidelné hloubkové čištění koberců tedy prodlužuje jejich životnost, snižuje opotřebení vlákna koberce, udržuje původní vzhled a barevnost a zvyšuje hygienickou nezávadnost prostředí, ve kterém žijeme.
- Na čištění skvrn si pořiďte přípravek Dr. Schutz Fleck & Weg čistící přípravek na podlahy 100 ml.
- Pro odstranění zápachu vyzkoušejte Bio enzym Neutralizer Stop zápachu likvidátor 500 ml nebo Menforsan Odstraňovač moči, pachu a skvrn 500 ml.
Doporučené frekvence čištění koberců
Ale abychom jen neteoretizovali, v následujícím odstavci uvedeme konkrétní doporučované četnosti hloubkového čištění koberců.
- bytové koberce, pokud jsou pravidelně udržovány: každých 12 až 18 měsíců
- bytové koberce, pokud nejsou pravidelně udržovány: každých 6 až 9 měsíců
- pokud se v bytě nachází dítě: každých 6 měsíců
- pokud se v bytě nachází domácí zvíře: každých 3 až 6 měsíců
- zátěžové koberce v kancelářích: každých 6 měsíců
- zátěžové koberce v obchodech a více navštěvovaných prostorách: každých 3 až 6 měsíců