MokréČištěníKoberců.cz » Čištění koberců » Výhody extrakčního čištění koberců oproti ručnímu čištění

Výhody extrakčního čištění koberců oproti ručnímu čištění

V dřívějších dobách, kdy ještě nebyla k dispozici moderní technika na čištění koberců, se provádělo ruční čištění  koberců pomocí čistících přípravků a kartáčů, kdy se přípravek vzpěnil, vzniklá pěna se nanesla na koberec, kartáčem se zapracovala a spolu s nečistotami setřela utěrkou z koberce. Spousta lidí tento způsob čištění používá i v současnosti. Samozřejmě takové ruční čištění nemohlo být tak účinné, jako nám umožňuje v současnosti strojní extrakční čištění. Proto bych rád shrnul několik hlavních výhod extrakčního čištění koberců, oproti ručnímu.

Čištění koberce
Čištění koberce

1. Extrakční čištění je důkladnější a efektivnější

Při ručním čištění se čistící prostředek (pěna) nedostane až do hloubky koberce, kde se nachází nejvíce nečistot, čištění probíhá v podstatě pouze po povrchu koberce.

Oproti tomu u extrakčního čištění dochází díky vysokému tlaku čerpadla k proniknutí čistícího roztoku mezi vlákny koberce až do hloubky koberce na jeho podklad, takže koberec je skutečně důkladně „proprán“ v celé jeho výšce.

2. Nečistoty jsou z koberce skutečně odstraněny a nezůstávají v něm

Při ručním čištění dochází po nanesení čistícího roztoku k rozpuštění nečistot, které ovšem zčásti stékají po vláknech koberce hlouběji k jeho podkladu. I když následně utěrkou roztok setřeme a odsajeme, vždy na vláknech zůstane část rozpuštěných nečistot a čistícího roztoku. Navíc čistící roztok je lepkavý a může na sebe následně vázat další nečistoty.

U extrakčního čištění dochází díky vysokému sacímu výkonu motoru k odsátí rozpuštěných nečistot i čistícího roztoku z koberce pryč. Navíc při správném postupu by po prvním extrakčním čištění přípravkem na čištění koberců mělo následovat druhé extrakční čištění čistou vodou, při kterém se z vláken odsají zbytky čistícího prostředku, takže vlákna koberce zůstávají dokonale očištěná.

3. U extrakčního čištění nedochází k poškození koberce

U ručního čištění často dochází k tomu, že se větší nečistoty začnou drhnout nevhodným kartáčem s tvrdými štětinami, a nejen, že dojde ještě k většímu rozšíření a zapuštění skvrny do vláken koberce, ale navíc se takovým postupem mohou vlákna koberce poškodit, a na koberci tak vzniknou viditelná vydřená místa.

Přečtěte si také:  Jak vyčistit vlněný koberec?

Naopak u extrakčního čištění se rozpuštěné nečistoty ihned odsají, takže k jejich rozšíření nedochází. Navíc sací kobercová hubice je konstruována tak, že nepoškodí při svém pohybu vlákna koberce. Pokud čistíme nástavcem s rotačním kartáčem, mají jeho vlákna tvrdost právě vhodnou pro čištění koberců.

4. Extrakční čištění není tak namáhavé

Při ručním čištění nám nezbývá nic jiného, než po kolenou čistit malou plochou kartáče poměrně velkou plochu koberce. To je samozřejmě hodně namáhavé a pokud máme v domácnosti větší plochu koberců, určitě se to projeví.

Extrakční čištění je samozřejmě také poměrně fyzicky náročné, pokud chceme docílit dobrého výsledku, ale v porovnání s ručním čištěním se mi zdá přeci jen o něco příjemnější, už jen tím, že při čištění stojíme.

5. Při extrakčním čištění zvládneme vyčistit daleko větší plochu za kratší dobu

Určitě by si nikdo netroufl čistit ručně např. 200 m2 koberce jen pomocí malého kartáče. Proto je možné tuto metodu použít jen v domácnostech a na menších plochách.

Oproti tomu při extrakčním čištění se používá hubice s šířkou kolem 30 cm a práce je tím pádem snadnější a daleko rychlejší, takže není problém za hodinu zvládnout i 30-40 m2 kobercové plochy.

NA ODSTRANĚNÍ SKVRN A ZÁPACHU SI POŘIĎTE:

Podobné příspěvky

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *