Postup při odstraňování skvrn z koberce

Použijte tyto čistící prostředky na koberce a čalounění

Syntetické koberce:

Přírodní koberce (vlna, sisal, juta, perské koberce)

Pro úspěšné odstranění skvrny je potřeba dodržet následující kroky:

Doporučuji tyto extraktory na koberce a čalounění:
 1. Při odstraňování skvrn je velice důležité postupovat rychle. Mnohdy můžeme předejít po nehodě vzniku skvrny tím, že postižené místo ošetříme ihned po potřísnění  koberce nežádoucí látkou. Čím déle necháme nežádoucí látku v koberci, tím obtížnější bude poté její odstranění a je možné, že skvrna zůstane v koberci natrvalo.
 2. Nepoužívat žádný typ vysoušení např. horkým vzduchem, žehličkou apod. Tento typ vysoušení naopak způsobí, že skvrna zůstane odolnější.
 3. Kapalné nečistoty se pokusíme ihned po nehodě vysušit pomocí suché bavlněné utěrky, nebo bílé utěrky (bez potisku). Utěrku položíme na postižené místo a zatížíme vlastní vahou nebo nějakým těžším předmětem. Po několika minutách vyměníme utěrky za nové a postup opakujeme, až zůstane místo suché.  Suché nečistoty se pokusíme opatrně odstranit např. lžičkou tak, aby nedošlo k rozšíření nečistot do větší plochy a takto odstraněné nečistoty vysajeme suchým vysáváním.
 4. Postižené místo se nesmí drhnout ani utěrkou, ani kartáčem!
 5. Vyberte čistící prostředek pro odstraňování konkrétní skvrny také s ohledem na materiál koberce. Vyzkoušejte odolnost koberce na nějakém skrytém místě, pozorujte zejména, zda nedochází ke změně barvy nebo k poškození vlákna koberce.
 6. Naneste vybraný přípravek na bílou utěrku a tzv. tupováním se pokuste co nejvíce nečistoty z vlákna koberce odstranit. Tupování v tomto případě znamená, že se snažíme pomocí malých úderů utěrkou do místa skvrny odstranit nečistoty. Údery provádíme v kolmém směru. V žádném případě koberec nedrhněte! Postupujte od okraje skvrny směrem ke středu tak, aby nedošlo k rozšíření skvrny. Pokud je utěrka nasycená nečistotou, vyměňte ji a postupujte v odstranění skvrny až do okamžiku, kdy už nedochází ke zbarvení utěrky.
 7. Buďte v odstraňování skvrn trpěliví. Často se musí jednotlivé kroky několikrát opakovat, případně vyzkoušet i další čistící prostředky.
 8. Po maximálním možném odstranění nečistot propláchněte postižené místo čistou studenou vodou. Vodu poté odsajte čistým hadříkem. Po odsátí dále položte na koberec několik vrstev suchých látkových utěrek nebo papírových utěrek a zatižte je nějakým těžším předmětem. Utěrky kontrolujte a průběžně vyměňujte. Takto zatížené místo ponechte přes noc, až dojde k dokonalému odsátí vlhkosti.

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 5

 1. MyB napsal:

  Myslím, že rada číslo 7 je asi jedna z nejužitečnějších. Člověk je v tomto případě často dost netrpělivý, čímž si může značně uškodit. Jenom honem honem ať už je ta skvrna pryč. Trpělivost přináší růže 🙂

 1. 6 března, 2016

  […] Při rozlití čaje na koberec je vhodné opět postupovat co nejrychleji, odstranit tedy co nejdříve co nejvíce tekutiny z povrchu koberce, aby do vlákna proniklo co nejméně barviva z čaje. Odkáži se opět na článek Postup při odstraňování skvrn z koberce. […]

 2. 18 ledna, 2020

  […] nečistotu odstranit co nejdříve. Opět aplikujeme postup, který jsme si popsali v článku Postup při odstraňování skvrn z koberce. Musíme si ovšem dát pozor v případě, pokud jsou čtverce nalepeny vodorozpustným lepidlem. […]

 3. 18 ledna, 2020

  […] Odstraňování skvrn […]

 4. 4 února, 2021

  […] lžičkou.  Při odstraňování skvrn postupujte obdobným způsobem, jako je popsán v článku Postup při odstraňování skvrn z koberce. Samozřejmě při odstraňování skvrn opět musíme volit přípravky vhodné pro materiál […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *