MokréČištěníKoberců.cz » Odstraňování skvrn » Jak odstranit skvrny od čaje z koberce | Odstranění skvrn

Jak odstranit skvrny od čaje z koberce | Odstranění skvrn

Skvrny od čaje jsou poměrně špatně odstranitelné. Na fotkách vidíte, že i po důkladném čištění zůstal v místě skvrny světle hnědý flek.

Odstranění skvrny od čaje - vlevo původní stav, vpravo po vyčištění
Odstranění skvrny od čaje – vlevo původní stav, vpravo po vyčištění

Čaj se používal v minulosti i jako barvivo, například čaj rozpuštěný v horké vodě se v Číně používal jako barvivo na šaty méně majetných vrstev. Nebo si jistě vzpomenete i z vaší domácnosti na neodstranitelné skvrny od čaje na kuchyňských utěrkách, které nezmizí ani po několikátém vyprání v pračce.

Samozřejmě záleží i na dalších okolnostech, jako je materiál vlákna koberce, stáří skvrny, typ čaje a množství barviva v něm.

Staré skvrny zvláště z černého čaje se podle mé zkušenosti nedají odstranit zcela, vždy po nich zbude světle hnědý flek, který je ovšem výrazně méně viditelný, než původní skvrna.

POŘIĎTE SI NA ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ:

Jak postupovat při odstraňování skvrny od čaje?

Při rozlití čaje na koberec je vhodné opět postupovat co nejrychleji, odstranit tedy co nejdříve co nejvíce tekutiny z povrchu koberce, aby do vlákna proniklo co nejméně barviva z čaje. Odkáži se opět na článek Postup při odstraňování skvrn z koberce.

Pokud nemáte po ruce odstraňovač skvrn na koberce, lze si pomoci i citronovou šťávou, nebo roztokem kyseliny citronové. Roztok si můžeme vytvořit snadno smícháním vody a kyseliny citronové, kterou zakoupíme v sáčku v každé prodejně potravin. Používá se také na zavařování nebo odstraňování vodního kamene.

Po aplikaci kyseliny citronové provedeme dočištění přípravkem na ruční čištění koberců nebo jiným saponátovým přípravkem, propláchneme vodou a vysušíme přiložením bavlněné utěrky a jejím zatížením.

Pokud máte k dispozici i přístroj na mokré čištění koberců, je dobré skvrnu dočistit pomocí extrakčního čištění.

Sám při odstraňování starších skvrn od čaje používám profesionální odstraňovače skvrn na koberce spolu s extrakčním (mokrým) čištěním.

Další tipy na čištění skvrn od čaje najdete v článku Jak vyčistit skvrnu od čaje? na webu JakČistit.cz.
Odstranění skvrny od čaje - vlevo původní stav, vpravo po vyčištění
Odstranění skvrny od čaje – vlevo původní stav, vpravo po vyčištění

POŘIĎTE SI NA ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ:

Přečtěte si také:  Jak vyčistit skvrny od červeného vína? | Odstranění skvrn

Podobné příspěvky