MokréČištěníKoberců.cz » Odstraňování skvrn » Jak odstranit skvrny od čaje z koberce | Odstranění skvrn

Jak odstranit skvrny od čaje z koberce | Odstranění skvrn

Skvrny od čaje jsou poměrně špatně odstranitelné. Na fotkách vidíte, že i po důkladném čištění zůstal v místě skvrny světle hnědý flek.

Odstranění skvrny od čaje - vlevo původní stav, vpravo po vyčištění
Odstranění skvrny od čaje – vlevo původní stav, vpravo po vyčištění

Čaj se používal v minulosti i jako barvivo, například čaj rozpuštěný v horké vodě se v Číně používal jako barvivo na šaty méně majetných vrstev. Nebo si jistě vzpomenete i z vaší domácnosti na neodstranitelné skvrny od čaje na kuchyňských utěrkách, které nezmizí ani po několikátém vyprání v pračce.

Samozřejmě záleží i na dalších okolnostech, jako je materiál vlákna koberce, stáří skvrny, typ čaje a množství barviva v něm.

Staré skvrny zvláště z černého čaje se podle mé zkušenosti nedají odstranit zcela, vždy po nich zbude světle hnědý flek, který je ovšem výrazně méně viditelný, než původní skvrna.

Jak postupovat při odstraňování skvrny od čaje?

Při rozlití čaje na koberec je vhodné opět postupovat co nejrychleji, odstranit tedy co nejdříve co nejvíce tekutiny z povrchu koberce, aby do vlákna proniklo co nejméně barviva z čaje. Odkáži se opět na článek Postup při odstraňování skvrn z koberce.

Pokud nemáte po ruce odstraňovač skvrn na koberce, lze si pomoci i citronovou šťávou, nebo roztokem kyseliny citronové. Roztok si můžeme vytvořit snadno smícháním vody a kyseliny citronové, kterou zakoupíme v sáčku v každé prodejně potravin. Používá se také na zavařování nebo odstraňování vodního kamene.

Po aplikaci kyseliny citronové provedeme dočištění přípravkem na ruční čištění koberců nebo jiným saponátovým přípravkem, propláchneme vodou a vysušíme přiložením bavlněné utěrky a jejím zatížením.

Pokud máte k dispozici i přístroj na mokré čištění koberců, je dobré skvrnu dočistit pomocí extrakčního čištění.

Sám při odstraňování starších skvrn od čaje používám profesionální odstraňovače skvrn na koberce spolu s extrakčním (mokrým) čištěním.

Další tipy na čištění skvrn od čaje najdete v článku Jak vyčistit skvrnu od čaje? na webu JakČistit.cz.
Odstranění skvrny od čaje - vlevo původní stav, vpravo po vyčištění
Odstranění skvrny od čaje – vlevo původní stav, vpravo po vyčištění

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *