Jak čistit kobercové čtverce?

Kobercové čtverce se často používají jako zátěžové koberce. Čtverce jsou nejčastěji o rozměrech 500 x 500mm. Podklad čtverců tvoří bitumenová podložka, díky které nedochází ke zvlnění těchto koberců.

Kobercové čtverce
Kobercové čtverce

Čtverce se k pevnému podkladu fixují buď pomoc flexibilního lepidla, nebo pomocí oboustranných lepících pásek.

Při poškození tak mohou být kdykoliv vyjmuty a nahrazeny novým čtvercem.

Kobercové čtverce také snadno poznáme podle toho, že se často střídají kombinace dvou různých vzorů, které se pokládají střídavě do šachovnice.

NA ODSTRANĚNÍ SKVRN A ZÁPACHU SI POŘIĎTE:

Čištění a údržba kobercových čtverců

Nadměrné znečištění kobercových čtverců můžeme eliminovat umístěním čistících zón a rohoží při vstupu do místnosti.

Pravidelná údržba by měla zahrnovat suché vysátí koberce alespoň 3x týdně. Lze použít jak klasickou hubici, tak i hubici s rotačním kartáčem. V takto udržovaném koberci se nebudou hromadit nečistoty, které by mohly být ve větším množství zdrojem dalšího znečištění, případně i poškození vláken koberce.

V případě odstraňování skvrn je nutné postupovat co nejrychleji a tekutinu nebo pevnou nečistotu odstranit co nejdříve. Opět aplikujeme postup, který jsme si popsali v článku Postup při odstraňování skvrn z koberce. Musíme si ovšem dát pozor v případě, pokud jsou čtverce nalepeny vodorozpustným lepidlem. V tomto případě by mohlo dojít při nadměrném promáčení vodou k odlepení kobercových čtverců od podkladu.

Pokud se jedná o neodstranitelnou skvrnu, existuje samozřejmě možnost poškozený kobercový čtverec vyjmout a nahradit novým.

Rovněž při důkladném čištění koberců, které by mělo proběhnout dle intenzity znečištění jedenkrát za 3-6 měsíců u zátěžových koberců, je nutné předem zjistit, zda nejsou čtverce fixovány vodorozpustnými lepidly. Pokud ano, doporučuje se místo mokré metody, použít raději metodu čištění koberců směsí pro suché čištění koberců. V ostatních případech lze použít mokrou (extrakční) metodu čištění koberců.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru