MokréČištěníKoberců.cz » Čištění koberců » Tipy pro mokré (extrakční) čištění koberců

Tipy pro mokré (extrakční) čištění koberců

V tomto článku bych se s vámi chtěl podělit o pár tipů a rad pro mokré (extrakční) čištění koberců.

Čištění koberce
Čištění koberce

1. Při čištění používejte teplou vodu!

Voda o teplotě 40 – 50°C má ve spojení s čistícím prostředkem mnohem vyšší čistící schopnost než voda studená.

Samozřejmě jsou i případy, kdy není použití teplé vody doporučované, což je hlavně v případě čištění vlněných koberců, látkových potahů háklivých na teplou vodu nebo při  čištění skvrn od krve.

2. Povrchy háklivé na vlhko a mokro podkládejte!

Pokud je položen koberec například na dřevěné podlaze, na dřevěných parketách apod., doporučuji podkládat koberce vodonepropustnou podložkou. Pokud totiž je koberec více znečištěný, nebo jsou na něm odolné skvrny, je možné, že se vlivem delší doby čištění vlhkost dostane až pod koberce na dřevěný podklad a mohla by jej poškodit (mapy od vody).

Mně se osvědčilo podložení PE fólií tl. 0,05 mm v roli 1 m. Je s ní snadná manipulace. Koberec sroluji na jednu stranu místnosti, položím fólii a koberec opět rozvinu. Po čištění doporučuji nechat koberec takto podložený až do úplného vyschnutí, a až poté fólii odstranit.

U voděodolných podkladů, jako je např PVC, lino, dlažba nebo beton není třeba podložená provádět.

3. Před čištěním provádějte suché vysátí!

Doporučuji před každým čištění provádět suché vysátí, ideálně vysavačem s hubicí s rotačním kartáčem (klepačem).

Dojde nejen k odstranění pevných nečistot a prachu, ale také připravíme vlákno koberce pro následné mokré čištění. Navíc hubice od extraktoru má relativně úzký sací profil, takže pro vysátí větších pevných nečistot není vhodná.

4. Na závěr koberec vyčistěte pouze čistou vodou!

Po extrakčním čištění čistícím roztokem s chemickým přípravkem doporučuji v dalším kroku provádět extrakční čištění pouze čistou vodou. Tedy po prvním čištění vyprázdnit čistící roztok s chemickým přípravkem z nádoby extraktoru  a naplnit nádobu pouze čistou vodou a provést závěrečné extrakční čištění koberce.

Přečtěte si také:  Účinné způsoby, jak vyčistit koberec doma

Důvodem je to, že použitím čisté vody vypláchneme z koberce zbytky chemického přípravu, který je lepkavý a mohl by později na sebe vázat nečistoty.

Tak je dobré provést pročištění koberce čistou vodou z toho důvodu, abychom případný impregnační postřik nanášeli na očištěné vlákno koberce, nikoliv na vlákno se zbytky chemického přípravku.

5. Pokud možno po čištění provádějte i impregnaci koberců!

Impregnace koberců je důležitá ochrana vlákna koberce před dalším znečištěním.

Každý koberec je opatřený impregnací již z výroby. Používáním ale tato impregnace postupně (v řádu roků) z koberce mizí, stejně tak i po každém extrakčním čištěním je z koberců odstraněna. Proto je dobré po mokrém čištěné provést impregnační postřik koberce.

6. Po čištění prostor vyvětrejte!

Větráním prostoru urychlíme jak celý proces proschnutí koberce, tak v době krátce po dokončení čištění odvedeme z místnosti i mikroskopické kapičky chemický prostředku, který se při nástřiku na koberec dostává i do vzduchu.

7. Po vyčištěném vlhkém koberci nechoďte!

Pokud je koberec ještě navlhlý, což může trvat několik hodin až jeden den po dokončení čištění, nedoporučuji po něm chodit, nebo jen minimálně a s čistou obuví.

Do vlhkého koberce se totiž velice snadno mohou zanést nečistoty z přilehlých prostor.

NA ODSTRANĚNÍ SKVRN A ZÁPACHU SI POŘIĎTE:

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *