MokréČištěníKoberců.cz » Koberce » Materiál koberců » Jak rozpoznat koberce dle materiálu vlákna?

Jak rozpoznat koberce dle materiálu vlákna?

Často se nám stane, že potřebujeme vyčistit koberec nebo pouze skvrnu na koberci, ale nejsme si jisti materiálem koberce. Ten je důležitý určit z důvodu použití vhodné metody čištění koberce, a také při volbě čistícího prostředku. Jako laik nemůžeme provést všechny zkoušky, k rozpoznání konkrétního materiálu vlákna, ale můžeme provést alespoň zatřídění druhu vlákna do základních skupin.

Čištění koberce
Čištění koberce

Příprava textilního materiálu (vláken) ke zkoušení

Z koberce vycupujeme, ustřihneme nebo vytáhneme několik vláken, alespoň půl centimetru dlouhých. Pokud máme koberec vícebarevný, je vhodné vzít vzorek z každého druhu barvy, protože koberec může být vyrobený ze smíšených materiálů.

Zkouška v ohni

Pozoruje se při ní tavení vláken, hoření, zbytek po spálení a zápach při pálení. Touto zkouškou rozeznáváme vlákna syntetická od nesyntetických a vlákna vlněná.

Jako zkušební plamen se pro náročnou práci hodí jedině nesvítivý plamen lihový nebo plynový. Svítivým plynovým plamenem nebo plamenem svíčky lze udělat zkoušku jen s omezenou přesností.

Při zkoušce suneme zvolna vlákna do blízkosti plamene a asi půl centimetru od plamene se zastavíme a vlákna pozorujeme.

  • Polyamidová (PA) vlákna

Vlákno se v plameni taví, ale nehoří, a když, tak hoří až po delší době slabým modravým plamenem, ten někdy mívá žlutý okraj. Zápach je neznatelný a těžko popsatelný. Při hoření se na konci vlákna tvoří kulička, která je zahorka měkká (lze ji zmáčknout, popř. protáhnout ve vlákno). Zastudena je kulička tvrdá, sklovitá a nelze ji mezi prsty rozdrtit. Pokud vlákno hoří a sfoukne se plamének, kouř není vidět.

  • Polyesterová (PE) vlákna

Vlákno v plameni nehoří, nebo chytá jen velmi těžko a vzniklý plamének jako by trochu uhýbal. V plameni se vlákno mění v hnědou kuličku (někdy chytá až po stavení v kuličku), mimo plamen hned uhasíná. Zápach hořícího vlákna je slabý a není nijak význačný. Kulička je hnědavá, zastudena tvrdá, sklovitá a nelze ji v prstech rozdrtit. Zpozorujeme-li kouř, je nahnědlý.

  • Polyakrylnitrilové (PAN) vlákna

Vlákno se taví v hnědou kuličku, zapálí se a hoří dále žlutavým plamenem, poněkud čadivým. Vydává typický ostrý zápach. Po hoření vlákno zanechává černý bublinatý zbytek (ne kuličku!), který je zahorka měkký, zastudena tvrdý. S jistou námahou se dá rozdrtit i mezi prsty. Kouř hořícího vlákna je dosti čadivý.

  • Bavlna, len
Přečtěte si také:  Z jakých materiálů mohou být koberce vyrobeny?

Vlákno chytá rychle, hoří jasně a to i mimo plamen, a když po chvíli uhasne, běží aspoň po vláknu jiskra (zejména u bavlny). Vlákna zanechávají po hoření lehký bělošedý popel.

Vlákno se v plameni škvaří, nafukuje se, zvolna a čadivě hoří, mimo plamen uhasíná a dosti kouří. Zápach kouře je typický po pálených vlasech. Zbytek po hoření je porézní šedavý, hnědavý apod. škvarek, který lze snadno v prstech rozetřít na prášek.

  • Pravé hedvábí

Obvykle velmi jemná a dlouhá vlákna. Hoří podobně jako vlna, ale rychleji, slabým svítivým plamenem, mimo zkušební plamen uhasínají a páchnou podobně jako vlna, ale slaběji. Zbytek po hoření je malá velmi pravidelná hnědá kulička, kterou lze v prstech rozetřít.

MŮJ TIP NA EXTRAKTOR:

Podobné příspěvky

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *