Koberce a jejich vliv na alergie

Doporučuji tyto prostředky na čištění koberců a čalounění

Spousta lidí si myslí, že koberce jako nášlapná podlahová vrstva vytváří zhoršující podmínky z hlediska alergií. Téma vlivu koberců na alergie je ožehavé i z důvodu, že velké procento lidí trpí nějakým druhem alergie. Pokusíme se tedy vysvětlit, zda jsou skutečně obavy lidí, trpícími alergiemi, opodstatněné.

Koberce kromě mnoha jiných funkcí plní také funkci filtrů, které zachycují vzdušné alergeny. Oproti jiným typům podlah (dřevěným, PVC apod.) jsou tedy alergeny zachyceny v koberci a při pohybu osob, při víření vzduchu nebo při údržbě nedochází k víření těchto alergenů, ale naopak jsou při pravidelné údržbě z vlákna koberce bezpečně vysáty.

Spouštěčem alergií tedy není koberec sám o sobě, ale pouze prach a částice v něm obsažené.  V případě nedostatečné údržby může dojít k nasycení koberce/filtru, který již nadále není schopen pohlcovat další prachové částice. Navíc takto nasycený koberec může mít poškozené vlákno díky tření prachových částic o vlákno koberce při běžném používání a při chůzi, takže dochází ve velké míře k uvolňování prachových částic, které způsobují podráždění dýchacích cest a mohou aktivovat alergie.

Pokud tedy dochází k pravidelné údržbě koberců, což znamená vysávání 1x týdně a v případě alergiků i vícekrát týdně, sníží se tím výrazně vliv prachových částic obsažených v koberci na alergie.

Stejně tak je důležité jednou za 6 až 12 měsíců provést hloubkové mokré čištění koberců, čímž dojde k důkladnému odstranění prachových částic i z hloubky koberce, což klasické týdenní vysávání na sucho nedokáže.

Při čištění je nutné používat profesionální čistící prostředky, které nemají negativní vliv na alergiky, a také vhodnou čistící techniku zejména s vysoce účinnou filtrací, aby se při čištění zamezilo šíření prachových částic do vzduchu.

Doporučuji tyto čistící prostředky a odstraňovače skvrn na koberce a čalounění

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *