MokréČištěníKoberců.cz » Čištění koberců » Koberce a jejich vliv na alergie
|

Koberce a jejich vliv na alergie

Spousta lidí si myslí, že koberce jako nášlapná podlahová vrstva vytváří zhoršující podmínky z hlediska alergií. Téma vlivu koberců na alergie je ožehavé i z důvodu, že velké procento lidí trpí nějakým druhem alergie. Pokusíme se tedy vysvětlit, zda jsou skutečně obavy lidí, trpícími alergiemi, opodstatněné.

Koberce a jejich vliv na alergie
Koberce a jejich vliv na alergie

Koberce kromě mnoha jiných funkcí plní také funkci filtrů, které zachycují vzdušné alergeny. Oproti jiným typům podlah (dřevěným, PVC apod.) jsou tedy alergeny zachyceny v koberci a při pohybu osob, při víření vzduchu nebo při údržbě nedochází k víření těchto alergenů, ale naopak jsou při pravidelné údržbě z vlákna koberce bezpečně vysáty.

Spouštěčem alergií tedy není koberec sám o sobě, ale pouze prach a částice v něm obsažené.  V případě nedostatečné údržby může dojít k nasycení koberce/filtru, který již nadále není schopen pohlcovat další prachové částice. Navíc takto nasycený koberec může mít poškozené vlákno díky tření prachových částic o vlákno koberce při běžném používání a při chůzi, takže dochází ve velké míře k uvolňování prachových částic, které způsobují podráždění dýchacích cest a mohou aktivovat alergie.

Pokud tedy dochází k pravidelné údržbě koberců, což znamená vysávání 1x týdně a v případě alergiků i vícekrát týdně, sníží se tím výrazně vliv prachových částic obsažených v koberci na alergie.

Stejně tak je důležité jednou za 6 až 12 měsíců provést hloubkové mokré čištění koberců, čímž dojde k důkladnému odstranění prachových částic i z hloubky koberce, což klasické týdenní vysávání na sucho nedokáže.

Při čištění je nutné používat profesionální čistící prostředky, které nemají negativní vliv na alergiky, a také vhodnou čistící techniku zejména s vysoce účinnou filtrací, aby se při čištění zamezilo šíření prachových částic do vzduchu.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *