Barevné provedení koberce | Jak vybrat koberec?

Při výběru barvy koberce bychom se měli rozhodnout mezi tím, zda chceme mít koberec v barvě doplňující barvy okolního nábytku, stěn a podlahy, nebo chceme mít koberec ústředním bodem místnosti, takže bychom zvolili naopak barvu kontrastní vůči okolí.

Barevné provedení koberce
Barevné provedení koberce

Mezi oblíbené barvy patří béžové koberce, které nám opticky místnost projasní a zvětší. Stále oblíbenější jsou i přírodní barvy jako modrá, tmavě zelená, křemenově růžová nebo kamenná šedá.

Teplé barvy můžeme použít v místnostech, kde je nedostatek přirozeného osvětlení, naopak chladné barvy, jako zelenou a modrou můžeme použít jako uklidňující prvek.

Světlejší barvy jsou náchylnější ke znečištění, i když v dnešní době už si mokré (extrakční) čištění poradí i s velmi vysokým znečištěním. Proto světlejší barvy raději používejme v místnostech méně frekventovaných.

Naopak tmavší barvy pomáhají skrývat běžné znečištění i skvrny, takže jsou vhodnější do prostor více frekventovaných.

Stejně tak i vícebarevné (obzvlášť se strukturovanou smyčkou) koberce dokáží skrýt znečištění mnohem lépe, než jednobarevné.

Dejte si také pozor na to, že barva koberce může vypadat jinak za denního světla a jinak za umělého osvětlení a za šera, což se může projevit hlavně v ložnicích.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru