Nová řada prostředků pro čištění koberců na trhu

Při své činnosti čištění koberců a čalounění jsem ze začátku zkoušel různé druhy čistících přípravků, odstraňovačů skvrn a zápachu, impregnací a dalších prostředků, které potřebuji pro svoji práci.

Čistící prostředky PROCHEM
Čistící prostředky PROCHEM

Základními hledisky pro výběr dodavatele těchto prostředků byla:

 • účinnost při samotném čištění, tj. jak si poradí s odstraněním nečistot,
 • příznivá cena, je potřeba srovnávat vždy množství hotového čistícího roztoku z dodávaného koncentrátu,
 • šíře sortimentu, protože je časově i finančně výhodnější objednávat prostředky z ucelené řady produktů od jednoho výrobce, než objednávat od několika dodavatelů,
 • skladová dostupnost prostředků.

Postupem času, a také s příchodem nové řady výrobků na náš trh jsem se rozhodl používat převážně prostředky značky PROCHEM. Tento výrobce, který má sídlo ve Velké Británii, se už od roku  1974 zabývá výrobou čistících prostředků a techniky převážně právě pro oblast čištění koberců a čalounění a dalších povrchů podlah.

Jaké výrobky používám?

Dodavatel čistících prostředků v rámci ČR distribuuje základní část výrobní řady prostředků pro čištění koberců a čalounění, odstraňovače skvrn a zápachu, impregnace, a další potřebné příslušenství a pomůcky.

Po několika měsících pravidelného používání těchto přípravků mohu říci, že jsem velice spokojen jak s čistícím účinkem, tak i s dostupností a cenou přípravků.

A teď už konkrétně k jednotlivým výrobkům, které používám.

Prostředky pro čištění koberců

U čištění koberců jsem udělal tu zkušenost, že opravdu jedním z nejdůležitějších kroků při extrakčním čištění je použití kvalitního předčističe, který před vlastním extrakčním oplachem rozruší a rozpustí dlouho usazované nečistoty. Většina zákazníků totiž koberec nechává čistit ve stavu, kdy jsou již velmi znatelné a viditelné známky znečištění, jsou viditelné vyšlapané cestičky, a skvrny na koberci pamatují už hodně let.

Jako předčistič se mi osvědčil výrobek POWER BURST. Jde o práškový prostředek v kbelíku, který rozmíchám s teplou vodou a aplikuji na znečištěné plochy koberců tlakovým postřikovačem. Po několikaminutovém působení následně provádím první extrakční oplach. Jako doplňkový prostředek pro předčištění skvrn a např. pro odstranění černých stop po průvanu pod dveřmi používám přípravek MULTI PRO.

Pro extrakční oplach se mi osvědčil přípravek EXTRACTION PLUS. Na vlněné koberce je určený speciální prostředek LIQUID WOOLSAFE.

Prostředky pro čištění čalounění

Opět, jako u čištění koberců, je důležité i u sedaček, židlí a dalšího čalouněného nábytku provést předčištění a rozpuštění dlouho usazovaných nečistot.

K tomuto účelu se perfektně hodí přípravek FABRIC RESTORER. Jedná se o koncentrovaný prostředek, který po rozředění s teplou vodou postřikovačem nanesu na čalounění a zapracuji jemným kartáčem. Po pár minutách působení provedu extrakční oplach čistícím prostředkem FINE FABRIC DETERGENT.

NA ODSTRANĚNÍ SKVRN A ZÁPACHU SI POŘIĎTE:

Prostředky na odstraňování skvrn

Určitě máte tu zkušenost, že ne všechny skvrny se dají odstranit pomocí předčističů nebo klasických čističů. Jde hlavně o skvrny od jídla, pití, barviv, fixů, inkoustů, mastnot, asfaltů, ale i pozůstatky po zvratcích apod.

K čištění skvrn od jídel, potravin a tekutin se mi osvědčil prostředek STAIN PRO, který odstraňuje skvrny bílkovinného původu. Pro odstranění skvrn od čaje a kávy používám COFFEE STAIN REMOVER.

Na skvrny rozpustné rozpouštědly, tedy například skvrny od lepidel, barev, laků, inkoustů používám odstraňovač skvrn SOLVEX.

Dalším prostředkem pro odstranění mastnoty, olejů, dehtů, pryskyřice, barev, asfaltů, gumy, kosmetických přípravku je odstraňovač skvrn SOLVALL SPOTTER.

Pro odstranění žvýkaček a gumy z koberců používám i gelový prostředek CITRUS GEL, který má tu výhodu, že neproniká až do podkladu koberce, což oceníme v případě, kdy má koberec latexový podklad, který by ostatními odstraňovači skvrn mohl být porušen.

V nejbližší době se chystám k nákupu prostředků na odstranění zápachu, protože z vlastní zkušenosti vím, že se jedná o poměrně obtížně řešitelný problém zvláště např. u zápachů moči koček a psů. Výrobce také nabízí impregnační prostředky na koberce i čalounění, takže i je se rozhodnu vyzkoušet, a v některém z dalších článků popíšu zkušenost s nimi.

2 názory na “Nová řada prostředků pro čištění koberců na trhu”

 1. Pingback: Jak vyčistit interiér auta? | JakČistit.cz

 2. František Kouřil

  Dobrý den.
  Prosím o radu,čím nejlépe vyčistit zaschlou skvrnu od červeného vína na světlé látkové sedačce.

  Děkuji předem za ochotu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru