Koberce napomáhají zlepšovat kvalitu vzduchu v místnosti

Některé zahraniční studie ukazují, že koberce napomáhají zlepšovat čistotu a kvalitu vzduchu ve vnitřních prostorech. Je to způsobeno tím, že napomáhají zachycovat alergeny a další částice, které se tak shromažďují v koberci, čímž dojde k jejich úbytku ve vzduchu, který v místnosti dýcháme. Je to tedy protiklad k tomu, co jsme donedávna slýchávali nebo četli, tedy že koberce zhoršují kvalitu vzduchu, a působí negativním vlivem zejména na alergiky a astmatiky.

Koberec
Koberec

Koberec plní funkci filtru

Pravidelně a důkladně čištěné koberce mají dostatečně velkou kapacitu na to, aby působily jako filtr na alergeny a prachové částice, a udržely je v sobě do dalšího čištění.

Důležitá je právě pravidelnost čištění, tedy včas z koberce dostat veškeré nečistoty tak, aby nedošlo k nasycení koberce a k víření prachových částic, které by se usazovaly na povrchu.

NA ODSTRANĚNÍ SKVRN A ZÁPACHU SI POŘIĎTE:

Tvrdou nebo měkkou nášlapnou vrstvu?

Z výzkumů, dělaných v prostorách s tvrdou dřevěnou podlahou a s podlahou, kde nášlapnou vrstvu tvoří koberec vyplývá, že hladina vzdušných alergenů byla na vyšší úrovni u tvrdých podlah ze dřeva, naopak u koberců byla nižší. Po vyčištění koberců došlo ještě k výraznějšímu poklesu alergenů nejen v koberci, ale i ve vzduchu. Čištění ovšem musí zahrnovat pravidelné suché vysávání s kvalitní filtrací, dále profesionální extrakční čištění čistícím roztokem.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že i pravidelně udržovaný koberec může být dobrou volbou pro lidi postižené astmatem či alergií.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru