MokréČištěníKoberců.cz » Čištění koberců » Čištění koberců v mateřských školkách

Čištění koberců v mateřských školkách

Asi se nenajde u nás v České republice mateřská školka, kde by nebyl v prostoru pro hraní dětí položen koberec. Proto bych rád v dnešním článku shrnul důvody, proč je tak důležité v mateřských školách čistit koberce a jaký to má přínos pro děti.

Čištění koberců
Čištění koberců

Na pravidelné čištění koberců v mateřských školkách by se mělo pamatovat především z hygienického hlediska.

Na relativně malé ploše koberce hraním s hračkami tráví dlouhou dobu poměrně velký počet dětí. Navíc při hraní jsou tyto děti často v docela blízkém kontaktu s plochou koberce. Dýchají tedy rozvířený vzduch se všemi možnými nečistotami, které se v koberci mohou nacházet, pokud nedochází k odstraňování těchto nečistot při pravidelné údržbě.

Co všechno se může v koberci nacházet?

V koberci se může nacházet velké množství mikroorganismů, které vznikají díky přítomnosti kožních buněk, zbytků nápojů a jídla, prachu, pylů a dalších nečistot, které se usazují v koberci.

Dále se v koberci mohou kromě prachu a pevných nečistot usazovat i často obtížně odstranitelné nečistoty, jakou jsou např. skvrny od barev, plastelíny, fixy, pastelky apod.

Mylně se lidé domnívají, že koberce jsou živnou půdou pro různé typy roztočů. Není tomu tak, roztoče v kobercích nežijí, protože v nich nejsou příhodné podmínky pro jejich život. Co ovšem můžeme v kobercích najít, jsou alergeny, což jsou výkaly roztočů a výtrusy plísní. Tyto alergeny se mohou do koberce zavléct nabalené na prach, nebo se mohou usadit z rozvířeného vzduchu. Roztoči se totiž často nachází v matracích, polštářích a přikrývkách, a pokud se v blízkosti koberců nachází i lůžka, na kterých děti spí a odpočívají, je pravděpodobné, že se alergeny z těchto roztočů dostanou právě do koberců.

Z toho důvodu je tedy vhodné věnovat patřičnou pozornost nejen čištění koberců, ale i matrací a ložního prádla.

Koberce by se neměly brát v žádném případě jako prvek, který zhoršuje podmínky z hlediska vzniku alergií. Jedná se totiž o jakýsi filtr, který naopak nečistoty zachycuje a znesnadňuje jejich víření vzduchem oproti podlahám z pevných materiálů. Pokud tedy koberce pravidelně udržujeme, jsou tyto nečistoty a alergeny odstraněny.

Jak často čistit koberce v mateřských školkách?

V mateřských školkách stejně jako v jiných prostorách s pobytem dětí se doporučuje provádět pravidelné čištění suchým vysáváním denně. Jak už jsme si napsali výše, zabráníme tak nasycení koberce nečistotami a alergeny, které by následně mohly děti vdechovat.

Přečtěte si také:  Jak často čistit koberce mokrou metodou?

Abychom se ovšem zbavili i obtížně odstranitelných nečistot z hloubky koberce, je vhodné min. 2x ročně provést důkladné hloubkové mokré čištění koberců. Při tomto druhu čištění odstraníme i nečistoty, které běžným suchým vysáváním nejdou odstranit. Jedná se o nečistoty od barev, plastelíny, fixů, pastelek apod., které na sebe navíc mohou nabalovat další prachové částice a nečistoty.

Čištění je vhodné provádět před nástupem dětí do školky po letních prázdninách a dále například po zimním období.

Jaký je přínos pravidelného čištění koberců ve školkách?

Hlavní přínos bych viděl ve zlepšení hygienických podmínek pro děti a odstranění alergenů, které by mohly na tyto děti negativně působit.

Další výhodou je menší riziko poškození oblečení dětí, protože budou ve styku s čistým kobercem.

V neposlední řadě musím zmínit i estetické hledisko, kdy bude samozřejmě rodič dítěte spokojenější ve školce, kde bude na první pohled vidět snaha o udržení čistého prostředí, ve kterém jeho dítě tráví velkou část dne.

POŘIĎTE SI NA ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ:

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *