Čištění koberců v mateřských školkách

Doporučuji tyto prostředky na čištění koberců a čalounění

Čištění kobercůAsi se nenajde u nás v České republice mateřská školka, kde by nebyl v prostoru pro hraní dětí položen koberec. Proto bych rád v dnešním článku shrnul důvody, proč je tak důležité v mateřských školách čistit koberce a jaký to má přínos pro děti.

Na pravidelné čištění koberců v mateřských školkách by se mělo pamatovat především z hygienického hlediska.

Na relativně malé ploše koberce hraním s hračkami tráví dlouhou dobu poměrně velký počet dětí. Navíc při hraní jsou tyto děti často v docela blízkém kontaktu s plochou koberce. Dýchají tedy rozvířený vzduch se všemi možnými nečistotami, které se v koberci mohou nacházet, pokud nedochází k odstraňování těchto nečistot při pravidelné údržbě.

Co všechno se může v koberci nacházet?

V koberci se může nacházet velké množství mikroorganismů, které vznikají díky přítomnosti kožních buněk, zbytků nápojů a jídla, prachu, pylů a dalších nečistot, které se usazují v koberci.

Dále se v koberci mohou kromě prachu a pevných nečistot usazovat i často obtížně odstranitelné nečistoty, jakou jsou např. skvrny od barev, plastelíny, fixy, pastelky apod.

Doporučuji tyto extraktory na čištění koberců a čalounění
NÁVOD: Jak správně vyčistit koberec? »

Mylně se lidé domnívají, že koberce jsou živnou půdou pro různé typy roztočů. Není tomu tak, roztoče v kobercích nežijí, protože v nich nejsou příhodné podmínky pro jejich život. Co ovšem můžeme v kobercích najít, jsou alergeny, což jsou výkaly roztočů a výtrusy plísní. Tyto alergeny se mohou do koberce zavléct nabalené na prach, nebo se mohou usadit z rozvířeného vzduchu. Roztoči se totiž často nachází v matracích, polštářích a přikrývkách, a pokud se v blízkosti koberců nachází i lůžka, na kterých děti spí a odpočívají, je pravděpodobné, že se alergeny z těchto roztočů dostanou právě do koberců.

Tohle by vás mohlo zajímat:  Koberce napomáhají zlepšovat kvalitu vzduchu v místnosti

Z toho důvodu je tedy vhodné věnovat patřičnou pozornost nejen čištění koberců, ale i matrací a ložního prádla.

Koberce by se neměly brát v žádném případě jako prvek, který zhoršuje podmínky z hlediska vzniku alergií. Jedná se totiž o jakýsi filtr, který naopak nečistoty zachycuje a znesnadňuje jejich víření vzduchem oproti podlahám z pevných materiálů. Pokud tedy koberce pravidelně udržujeme, jsou tyto nečistoty a alergeny odstraněny.

Jak často čistit koberce v mateřských školkách?

V mateřských školkách stejně jako v jiných prostorách s pobytem dětí se doporučuje provádět pravidelné čištění suchým vysáváním denně. Jak už jsme si napsali výše, zabráníme tak nasycení koberce nečistotami a alergeny, které by následně mohly děti vdechovat.

Abychom se ovšem zbavili i obtížně odstranitelných nečistot z hloubky koberce, je vhodné min. 2x ročně provést důkladné hloubkové mokré čištění koberců. Při tomto druhu čištění odstraníme i nečistoty, které běžným suchým vysáváním nejdou odstranit. Jedná se o nečistoty od barev, plastelíny, fixů, pastelek apod., které na sebe navíc mohou nabalovat další prachové částice a nečistoty.

Čištění je vhodné provádět před nástupem dětí do školky po letních prázdninách a dále například po zimním období.

Jaký je přínos pravidelného čištění koberců ve školkách?

Hlavní přínos bych viděl ve zlepšení hygienických podmínek pro děti a odstranění alergenů, které by mohly na tyto děti negativně působit.

Další výhodou je menší riziko poškození oblečení dětí, protože budou ve styku s čistým kobercem.

V neposlední řadě musím zmínit i estetické hledisko, kdy bude samozřejmě rodič dítěte spokojenější ve školce, kde bude na první pohled vidět snaha o udržení čistého prostředí, ve kterém jeho dítě tráví velkou část dne.

Líbil se vám článek? Podpořte nás prosím a staňte se fanoušky naší stránky o čištění skvrn a nečistot! Dáte tak o nás vědět i svým přátelům.
Čištění koberců v mateřských školkách
Ohodnoťte článek!


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho nebo sdílejte s přáteli na sociálních sítích. Děkuji!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *