Hubice s rotačním kartáčem

Čistící technika a prostředky

Abychom dosáhli co nejvyššího čistícího účinku, je třeba používat adekvátní profesionální čistící techniku a příslušenství a účinné čistící prostředky.

Box extraktor Sabrina-Maxi
Box extraktor Sabrina-Maxi

Jaká technika se používá pro mokré čištění koberců?

Firmy, které se zabývají profesionálním čištěním koberců, používají ke své činnosti tzv. extraktory, které jsou vybaveny vysoce výkonnými sacími motory, díky nimž je převážná část čistícího roztoku spolu z rozpuštěnými nečistotami odsáta.

Nedochází tak k efektu, který můžeme sledovat u domácích vysavačů se systémem mokrého čištění, kdy díky nižšímu sacímu výkonu zůstává část roztoku v koberci a koberec nejen, že vysychá daleko pomaleji, ale čistící roztok na sebe může vázat další nečistoty.

Čistící stroj Santoemma - Powerful
Čistící stroj Santoemma – Powerful

Při základním způsobu extrakčního čištění se používá kovová hubice s tryskami, kterou je čistící roztok pod tlakem stříkán do vlákna koberec a následně vysáván spolu s rozpuštěnými nečistotami zpět do nádoby na znečištěnou vodu. Zvýšení účinnosti čištění můžeme dosáhnout i použitím teplé vody v čistícím roztoku ať už napuštěním teplé užitkové vody, nebo použitím ohřívače vody zabudovaného v extraktoru.

Hubice s rotačním kartáčem
Hubice s rotačním kartáčem

Dalším způsobem je použití speciálního nástavce s rotačním kartáčem, nebo dvěma protiběžnými kartáči. Díky tomu je rozpuštěná nečistota doslova „vytáhnuta“ z hloubky koberce a následně sací hubicí odsáta opět do sběrné nádoby. Z hlediska obsluhy můžeme stroje rozdělit na box-extraktory a samostatné čistící stroje.

Box-extraktory mají tyto vlastnosti:

    • mají oddělené tělo stroje a hubici na vysávání
    • jsou menších rozměrů a je s nimi snazší manipulace při přenášení
    • jsou určeny pro menší a více členité plochy
    • mají menší plošný výkon (30-100 m2/hod.)

Oproti tomu samostatné čistící stroje:

    • čistící jednotka je součástí spodní části stroje
    • jsou větších rozměrů a jsou těžší
    • jsou určeny pro větší otevřené plochy, ale je možné k nim připojit příslušenství i pro těžko přístupná místa
    • mají vysoký plošný výkon (až cca 600 m2/hod.)

MŮJ TIP NA EXTRAKTOR:

Čistící prostředky pro extrakční čištění koberců

Čistící roztok je tvořen určitým množstvím čistícího prostředku a vody.

Čistící prostředky jsou přímo určené pro extrakční metodu čištění a mají již z výroby tu vlastnosti, že jsou nepěnivé, případně se dá použít při přípravě roztoku nepěnivá přísada. Čistící prostředky jsou vždy voleny vzhledem k materiálu, ze kterého je koberec vyroben a koncentrace se volí dle míry znečištění koberce.

Při vysokém znečištění se provádí extrakční čištění zpravidla ve dvou krocích, v prvním se použije tzv. předčistič, který odstraní nejhouževnatější nečistoty a v druhém kroku se provede čištění klasickým čističem.

Vyššího čistícího účinku dosáhneme smícháním s vodou o teplotě 40-50°C (nelze použít u vlněných koberců, kde by hrozilo sražení koberce).

Čistící prostředky jsou biologicky odbouratelné, nemají nepříznivé účinky na zdraví člověka, a co je hlavní, nemají bělící účinky, takže nezpůsobují zesvětlení koberce.

Přejít nahoru