MokréČištěníKoberců.cz » Koberce » Jak vyčistit jutový koberec?
| | |

Jak vyčistit jutový koberec?

Jutové koberce patří do kategorie koberců z přírodních vláken. V článku se dozvíte, jak je čistit a jak o ně pečovat, aby vám vydržely co nejdéle.

Koberec z juty
Koberec z juty

Co je to juta?

Rostlinná vlákna z juty jsou dlouhá, měkká, lesklá a mohou být splétána do hrubých, silných nití. Nejlepší juta pochází z Bengálska,  největšími výrobci juty jsou Indie a Bangladéš.

Stonky rostliny jsou sklizeny, svázaný a namočeny asi 20 dnů ve vodě, aby došlo k rozvolnění vláken a jejich oddělení. Vlákna jsou pak odstraněny od stonků, promyjí se, usuší a zabalí. Juta je velmi měkká podobně jako bavlna.

Vlastnosti jutového vlákna

Jutové vlákno je druhé nejpoužívanější přírodní vlákno po bavlně.

Nejčastěji se juta používá na výrobu obalových materiálů, pytlů, koberců, čalounění židlí, závěsů, podklady podlahových krytin.

Mezi základní vlastnosti jutového vlákna patří:

  • vysoká pevnost v tahu,
  • nízká roztažnost,
  • vysoká prodyšnost výrobků z juty,
  • antistatické vlastnosti,
  • UV ochrana,
  • tepelně-izolační vlastnosti,
  • zvukoizolační vlastnosti,
  • snadná barvitelnost,
  • odolnost proti mikroorganismů.

Použití koberců z juty

Koberce z juty by se měly používat pouze ve vnitřním prostředí. Vlákno z koberce by se nemělo promáčet, z toho důvodu by se neměly koberce vystavovat venkovním povětrnostním podmínkám, nebo umisťovat v prostorech s vysokou vlhkostí (koupelny).

Díky vlastnosti jutového vlákny přijímat vzdušnou vlhkost, pomáhají jutové koberce vyrovnávat a regulovat vlhkostní poměry v místnosti.

Péče a údržba jutových koberců

Přírodní koberce jsou obecně relativně nenáročné na údržbu, protože nečistoty se nachází nejvíce mezi vlákny koberce, tedy ne přímo ve vláknech koberce.

Nikdy nepoužívejte mokré čištění koberců, nebo mokré šamponování koberců!

Pravidelné vysávání koberců z juty

Běžná pravidelná údržba by měla zahrnovat suché vysávání nečistot.

Vysávání provádět dostatečně silným vysavačem a každé místo na koberci opakovaně vysávat přejížděním ve více různých směrech.

Suché vysávání by se mělo provádět alespoň 1x týdně, a to i v případě, že nečistoty nejsou viditelné, protože se mohou nacházet v hloubce koberce a v případě rozlití kapalin mohou způsobit vznik těžce odstranitelných skvrn.

Jak důkladně vyčistit jutový koberec?

Důkladné čištění se vzhledem k nasákavosti přírodních jutových vláken nikdy nesmí provádět mokrou metodou čištění koberců, parním čištěním, šamponováním apod.

Přečtěte si také:  Jak rozpoznat koberce dle materiálu vlákna?

Důkladnější hloubkové čištění jutových koberců se provádí výhradně suchou metodou.

Koberce z juty čistěte buď:

  1. Metodou čištění suchou pěnou (doporučuji přípravek Dr. Schutz suchá pěna 400 ml).
  2. Čištěním absorbční směsí (doporučuji směs Dr. Schutz CC-Carpetlife čistící prášek na koberce 1 kg)

Doporučuji používat prostředky určené přímo pro čištění jutových koberců, většina prodejců těchto koberců by vám měla poradit i s údržbou a doporučit vhodný postup čištění.

Postup čištění jutového koberce suchou pěnou

  1. Vysajte důkladně koberce vysavačem.
  2. Nádobu s přípravkem Dr. Schutz suchá pěna 400 ml důkladně protřepejte a obraťte dnem vzhůru.
  3. Nastříkejte pěnu ze vzdálenosti asi 60 cm rovnoměrně na koberec z juty.
  4. Pěnu zapracujte do koberce kartáčem se štětinami z přírodních vláken. Nebo můžete pěnu jemně vmasírovat do koberce pomocí molitanové houby.
  5. Pěnu nechte zaschnout asi 2 až 4 hodiny.
  6. Až pěna zcela zaschne, vysajte celý koberec vysavačem.

Postup čištění jutového koberce absorbční směsí

Tato metoda čištění koberců je náročnější na technické vybavení a je lepší ji svěřit firmám, které se věnují čištění koberců metodou s nízkou vlhkostí a mají patřičné technické vybavení.

Pokud nemáte k dispozici kartáčový stroj se dvěma protiběžnými kartáči, můžete použít vysavače Lindhaus, které mají funkci suchého čištění koberců (Dry Cleaning System – zkratka DCS). Vysavač Lindhaus samozřejmě můžete využívat i na běžné vysávání, jsou vybaveny rotačním kartáčem a mohu je doporučit, protože je používám i ke své profesionální činnosti.

  1. Koberec důkladně vysajte.
  2. Posypejte rovnoměrně koberec směsí Dr. Schutz CC-Carpetlife čistící prášek na koberce 1 kg. Spotřeba je asi 1 kg směsi na 15 m2.
  3. Směs do koberce zapracujte pomocí kartáčového stroje s 2 protiběžnými kartáči nebo vysavače Lindhaus. Tvrdost kartáčů zvolte podle typu koberce.
  4. Zapracování směsi do koberce proveďte ve dvou navzájem kolmých směrech.
  5. Po zaschnutí směsi (cca 1 hodina) ji pomocí kartáčového stroje s nasazenými sběrači posbírejte. Pokud nemáte kartáčový stroj, použijte opět vysavač Lindhaus.
  6. Nakonec ještě celý koberec důkladně vysajte od zbytků směsi.

Jak na impregnaci koberce z juty?

Dále je vhodné po čištění provést impregnaci jutového koberce, opět prostředkem přímo určeným pro tento typ koberců.

Tato ochrana vytvoří na vláknech koberce neviditelný film, který pomáhá odpuzovat vodu a další tekutiny, zpomaluje znečištění, snižuje riziko vzniku skvrn, nebo umožní snadnější odstranění vzniklých skvrn.

Přečtěte si také:  Účinné způsoby, jak vyčistit koberec doma

Tekutiny na koberci opatřeném impregnací vyperlí a mohou být snadno odsáty utěrkou.

Postup impregnace koberců z juty

  1. Na impregnaci jutových koberců použijte přípravek Dr.Schutz Fleckschutz impregnace proti skvrnám 400 ml. Toto balení vystačí na impregnaci zhruba 10 m2 koberce.
  2. Nejprve koberec vyčistěte některým z výše uvedených postupu. Koberec musí být před nanesením impregnace zcela suchý.
  3. Důkladně impregnační přípravek protřepejte a ze vzdálenosti cca 25 cm naneste na povrch koberce.
  4. Povrch s nanesenou impregnací musí být při dotyku dlaně lehce vlhký.
  5. Více zatěžovaná místa koberce můžete nastříkat impregnací ještě jednou.
  6. Nechte impregnaci před použitím koberce zcela zaschnout, ideálně do druhého dne.
  7. Důležité je vědět, že impregnace se odstraní čištěním, při odstraňování skvrn nebo i po několika letech používání. Proto je třeba ji pravidelně obnovovat.

Jak vyčistit skvrny z jutového koberce?

Pokud dojde k rozlití kapaliny (i vody), je nutné jednat co nejrychleji, aby kapalina nestačila proniknout do hloubky koberce a nemohla navázat nečistoty obsažené v koberci.

Při čištění skvrn se nedoporučuje používat běžné chemické čistící prostředky, protože mohou způsobit vyblednutí a odbarvení vláken koberce.

Tekutiny je vhodné co nejdříve odsát přiložením a zatížením bílé nasákavé hadry, pevné nečistoty opatrně odstranit lžící nebo tupým nožem.

Také se vyvarujte drhnutí a tření znečištění plochy hadříkem nebo kartáčkem, protože nečistota by se tím dostala přímo do vlákna koberce, a také rozšířila do větší plochy koberce.

Často skvrny po důkladném odsátí a proschnutí zmizí, pokud ne, je třeba na odstranění zbylé skvrn použít speciální čistič, který je určený přímo pro přírodní materiály. Dá se také použít voda s jádrovým mýdlem. Po vyčištění je třeba opět koberec nechat důkladně proschnout.

Postup čištění skvrn z jutového koberce

  1. Na čištění skvrn z přírodních vláken si pořiďte speciální čistič skvrn Dr. Schutz Alibaba odstraňovač skvrn 200 ml. Nepoužívejte běžné domácí čističe a odstraňovače skvrn, mohlo by dojít k odbarvení a poškození vláken koberce.
  2. Rozlité tekutiny odsajte savou utěrkou, pevné nečistoty odsajte vysavačem, nečistoty tužší konzistence (kečup apod.) seškrábněte například lžičkou.
  3. Skvrnu nedřete silou, nepoužívejte kartáče.
  4. Na savý hadřík/utěrku z mikrovlákna nastříkejte čistič skvrn.
  5. Tupováním od vnějších okrajů směrem dovnitř skvrny nečistoty rozpusťte a hned poté suchou částí utěrky nečistoty odsávejte.
  6. Postup rozpouštění a odsávání skvrny tupováním opakujte tak dlouho, dokud skvrna nezmizí nebo se přestane do hadříku otiskovat.
  7. Místo přečistěte čistou vodou a důkladně vysušte suchým hadříkem. Můžete na vlhké místo položit suchou utěrku a zatížit a utěrku pravidelně měnit za suchou, dokud se vlhkost dostatečně neodsaje.

MŮJ TIP NA EXTRAKTOR:

Podobné příspěvky

3 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *